E-book czy książka papierowa? Tradycja czy nowoczesność?

Dla wielu osób tradycyjna, papierowa książka ma swój urok, specyficzny zapach, a niektórzy twierdzą nawet, że duszę. Konkurencją na rynku są elektroniczne czytniki. Kto wygra ten pojedynek? I czy zwolennicy tradycji są skłonni przekonać się do nowoczesnych technologii?

Tradycyjne książki z całą pewnością mają swoją magię. W niektórych domach przez lata budowane są biblioteki, w których swoje miejsce mają najsłynniejsze dzieła literatury. Piękne okładki, a także zapach farby drukarskiej to tylko kilka plusów, które doceniają zwolennicy papierowych książek. Z drugiej jednak strony mamy elektroniczne czytniki. Lekkie, podświetlane, z możliwością zmiany czcionki (jej zmniejszenia bądź powiększenia), a także z opcją, że ebooka można zabrać wszędzie.

Plusy papierowych książek

Doskonały pomysł na prezent.Jeśli znamy upodobania czytelnicze naszych bliskich, papierowa książka będzie doskonałym pomysłem na prezent.

Piękna ozdoba półek w domu. Książki mogą być naprawdę pięknym dodatkiem i ozdobą salonowych półek. Kto z nas nie zwraca uwagi na kilkutomowe wydania encyklopedii w twardych oprawach.

Niepowtarzalny zapach. Nowa książka pachnie nowością. To połączenie farby z chemikaliami. Stare książki pachną naftaliną, wilgocią i kurzem. Nigdy tego zapachu nie poczujemy korzystając z ebooków.

Biblioteki.  Nie można ich pominąć. To dzięki ich istnieniu możemy wypożyczyć dowolną książkę do czytania bez konieczności jej zakupu. W bibliotekach znajdziemy też tytuły, które nie są dostępne w wersjach elektronicznych.

Plusy ebooków

Nie zabierają przestrzeni. Elektroniczne czytniki nie zajmują miejsca na półkach i mogą pomieścić tysiące pozycji w jednym małym urządzeniu.

Udogodnienia.Czytniki mają opcję regulowania podświetlenia i temperatury barw, dzięki czemu dbamy o zdrowie naszych oczu w przypadku czytania nocą. Dodatkowo można powiększyć czcionkę lub nawet ją zmienić, jeśli ta, której obecnie używamy nam nie odpowiada.

Duża mobilność. Ebooki są mobilne. Można je przenosić w dowolne miejsce i schować nawet do małej torebki gdyż są niewielkich rozmiarów i bardzo lekkie. W ten sposób w torebce zmieścimy… setki książek!

Ebooki są eko.Czytniki są ekologiczne. Brak druku to oszczędność papieru, a to równa się oszczędzanie drzew.

Elektroniczne czytniki mają też swoje wady. Nie pachną, nie szeleszczą, a różnica w cenie pomiędzy zakupem pdf a książki papierowej jest niewielka.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Na Mount Everest wspięło się jak dotąd 5,2 tys. osób, a do końca 2019 roku dojdzie kolejnych 770 - twierdzi Ang Tshering Sherpa, były prezes…