Mity kosmetyczne cz. 1

W internecie oraz na forach internetowych krążą przeróżne informacje dotyczące kosmetyki i pielęgnacji ciała, czasami jednak niekoniecznie są one prawdziwe. Na ogół są to prywatne doświadczenia osób nie do końca świadomych działania konkretnych produktów, nie mających rzetelnej wiedzy odnośnie skóry i jej fizjologii. Postanowiliśmy tutaj zebrać najciekawsze i najczęściej pojawiające się w sieci, a następnie odnieść się do nich i wytłumaczyć dlaczego są mitem.

Mit nr 1. Do skóry trądzikowej, mieszanej, która nadmiernie błyszczy się w strefie T używać matujących: kremów, żeli do twarzy, pudrów, podkładów, toników.

Osoby z problemami skórnymi zazwyczaj biorą z półki to co potencjalnie nadaje się do ich skóry (bo po co nawilżać skórę tłustą?) Skóra, szczególnie z trądzikiem, wypryskami, nad którą nie umiemy zapanować, pomijając kwestie hormonalne, stresu czy inne przyczyny wynikające z wnętrza naszego organizmu, potrzebuje pomocy specjalisty. Jeśli jesteśmy zdrowi jest to najpewniej kwestia niewłaściwej pielęgnacji. Nadmierne wysuszanie, tarcie i codzienne traktowanie skóry alkoholem (w tonikach zawartość alkoholu oscyluje zwykle w granicach 25%) zaburza pracę gruczołów łojowych, które produkują go wtedy jeszcze więcej. Skóra problematyczna oczywiście potrzebuje dobrego oczyszczenia, ale jak każda inna skóra musi być nawilżana. Wiesz, że najczęściej dodawanym alkoholem do toników jest etanol?

Mit nr 2. Noszenie makijażu całe dnie nie ma wpływu na jakość skóry. W końcu mam drogi i dobry podkład, który na pewno mi nie zaszkodzi.

Wielogodzinne noszenie makijażu, wykonywane nawet najdroższymi kosmetykami to nadal makijaż i powoduje jej obciążenie. Cena nie ma w tym wypadku nic to rzeczy. Przedłużanie czasu w którym chodzimy w makijażu ma duże znaczenie dla przyszłego wyglądu skóry. A przecież zależy nam na tym, by cieszyć się gładką i sprężystą skórą jak najdłużej. Takie postępowanie jest jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek i zaskórników. Ponadto już całkowicie niedopuszczalne jest zasypianie z makijażem, co niestety wśród niektórych pań zdarza się dosyć często lub sporadycznie – “bo nie miałam czasu”, “bo było późno”. Dobry demakijaż to absolutna podstawa w dbaniu o kondycję skóry. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: //my-evo.pl/czy-o-demakijazu-wiesz-juz-wszystko/

Mit nr 3. Mam 35 lat nie mogę stosować kremu 40+.

Jeżeli krem posiada śladowe ilości składników aktywnych, a jego skład opiera się na tanich wypełniaczach i konserwantach to żadne oznaczenie 25+,40+,50+ nie zmieni faktu, iż jest on po prostu bezwartościowy dla naszej skóry. Podstawową zasadą w dobieraniu kremu do naszych potrzeb jest skład INCI. Jeśli potrafimy go przeczytać i zrozumieć – nie ma znaczenia jaki przedział wiekowy jest uwzględniony na opakowaniu. Idealnym kremem dla młodej skóry może okazać się ten do cery dojrzałej np. z olejkiem różanym, który akurat nasza skóra toleruje.

Czasami niewłaściwą pielęgnacją możemy sobie o wiele bardziej zaszkodzić niż pomóc. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego i występują u niego inne problemy skórne, dlatego tak ważne jest by traktować ją z wyjątkowym szacunkiem. Dbać o dobór produktów i czytać składy. Pytajmy, słuchajmy, konsultujmy się z osobami, które się na tym znają.


1.Adamski Z4. ., Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów. Wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010

2. Grono M., Mrozowska M., Salczyńska A. i in., Wstęp do kosmetyki, Podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce, Technik Usług Kosmetycznych, Warszawa 2013

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Często decydujemy się na dietę wegańską ze względu na poglądy lub z przyczyn  zdrowotnych. Bez względu na powód, weganom zdarza się zatęsknić za smakiem jajek. Roślinne alternatywy…