6 składników kosmetycznych, których lepiej unikać

Jeśli zakładasz, że jakikolwiek produkt nawilżający, oczyszczający, szampon lub produkt do makijażu, który kupujesz w drogerii lub w supermarkecie, jest bezpieczny w użyciu, to zakładasz zbyt dużo. A jeśli uważasz, że produkty oznaczone jako “hipoalergiczne” lub “organiczne” są lepsze niż inne produkty, to weź pod uwagę, że obecnie nie ma żadnych standardów ani definicji, których producenci muszą przestrzegać aby używać tych pojęć na etykietach. Dlatego ważne jest, abyśmy starali się chronić swoje zdrowie już na etapie wyboru produktów w drogerii. Aby w tym pomóc prezentujemy 6 składników kosmetyków, których lepiej unikać.

niebezpieczny składnik kosmetyku

Na to w składzie kosmetyków, musisz uważać:

1. Oxybenzone

To składnik kosmetyków obecny w: środki przeciwsłoneczne, nawilżające, błyszczyk do ust

Naukowcy z Mount Sinai School of Medicine odkryli, że negatywnie wpływa na układ rozrodczy. Ponadto powoduje podrażnienia skóry, reakcje alergiczne i zaburza gospodarkę hormonalną.

2. Ftalany

Obecne w: mydłach, szamponach, lakierach do włosów, lakierach do paznokci i innych produktach

Ftalany, które znajdują się w składzie kosmetyków, gromadzą się w tkance tłuszczowej, dlatego są trudne do usunięcia z organizmu. Są toksyczne nie tylko dla wątroby czy nerek, ale również dla krwioobiegu, układu rozrodczego i nerwowego. Wykazują działanie kancerogenne, teratogenne i mutagenne. Powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej, są czynnikiem rozwoju raka piersi (znalezione je w guzach piersi). Ponadto badania na zwierzętach wykazały, że powodują bezpłodność.

Używanie tej substancji w kosmetykach zostało zakazane na terenie Unii Europejskiej dyrektywą 76/768/EEC 1976.

3. Destylaty ropy naftowej

Obecne w: kremy, tusze do rzęs (szczególnie tych)

Według amerykańskiej organizacji EWG te składniki w kosmetykach mogą powodować zapalenie skóry i często są zanieczyszczone rakotwórczymi składnikami. Są one produkowane w rafineriach, w tym samym miejscu, gdzie paliwo samochodowe, olej opałowy i surowce chemiczne.

Należą do nich takie składniki kosmetyków jak Mineral oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Paraffinum liquidum / Olej mineralny, parafina, olej parafinowy Zatykają one pory przez co blokowane jest wchłanianie “dobrych” składników danego kremu. Ponadto zatrzymują bakterie i kurz, sprzyjają powstawaniu trądziku, przyspieszają starzenie skóry.

4. Formaldehyd

Obecny w: lakier do paznokci, klej do rzęs, farby do włosów i keratynowe formuły do prostowania włosów

Dlaczego jej unikać: W 2004 r., Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) uznała formaldehyd za rakotwórczy. Według EWG formaldehyd (również astmagen, środek neurotoksyczny) był dodawany do wielu produktów higieny osobistej jako środek antyseptyczny. Zużycie to zmniejszyło się, ale niektóre prostownice do włosów (i zabiegi keratynowe) oparte są na działaniu usztywniającym włosy formaldehydu i uwalniają znaczne ilości substancji chemicznych.

5. Toluen

Toluen obecny w składzie kosmetyków: lakier do paznokci

Toluen stosuje się w celu ułatwienia wygładzenia lakieru do paznokci, ale według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) “Przewlekłe narażenie ludzi na działanie toluenu na drogi oddechowe powoduje podrażnienie górnych dróg oddechowych i oczu, ból gardła, zawroty głowy i bóle głowy. Badania na ludziach donoszą o efektach rozwojowych, takich jak dysfunkcja OUN, zaburzeniach koncentracji i drobnych anomaliach czaszkowo-twarzowo-kończynowych u dzieci ciężarnych narażonych na wziewny kontakt z toluenem lub rozpuszczalnikami.”

6. Syntetyczne substancje zapachowe

Obecne w: wszystkie produkty

Według The Breast Cancer Fund, syntetyczne zapachy stosowane w kosmetykach mogą mieć aż 100 składników – w tym ftalany, tlenek etylenu. “Zapach” to zwykle koktajl chemiczny, często zawierający pojedyncze substancje chemiczne, które wiąże się z reakcjami alergicznymi i zaburzeniami hormonalnymi. Niektóre substancje zapachowe nie zostały ocenione pod kątem bezpieczeństwa. Niestety, składniki zapachowe nie są ujawniane na etykiecie, dlatego nie wiemy, co dokładnie wchodzi w skład kosmetyków danego zapachu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Największa sieć stacji paliw w Polsce Orlen wprowadziła wegańskie hot-dogi. To zasługa kampanii i protestów Otwartych Klatek. Od sierpnia w Polsce można także jeść słynne…