Akcja Eko pakowanie w Lewiatanie

Nowy rok zawsze daje nadzieję, że coś się zmieni, a nasze sprawy pójdą w dobrą stronę. Dla polskich przedsiębiorców 2020 rok zaczął się od zmian w przepisach, które weszły z dniem 1 stycznia: pojawił się nowy obowiązek rejestracji w Bazie Danych Odpadowych (BDO), który spowodował też małe zamieszanie. Przedsiębiorcy wpisani do rejestru BDO będą prowadzić ewidencję i sprawozdawczość generowanych przez siebie odpadów.  Wielu właścicieli sklepów zastanawia się jak uniknąć nowego obowiązku i szuka takiej możliwości. W tym celu można wprowadzić alternatywne, ekologiczne rozwiązanie dla wszechobecnych toreb plastikowych służących do pakowania. Jeżeli bowiem sklep nie oferuje swoim klientom toreb na zakupy wykonanych z tworzywa sztucznego, to obowiązek rejestracji w BDO już go nie dotyczy. Okazuje się więc, że nowe przepisy realnie przyczyniają się do zmian w kierunku ekologii.

Przykładowo sieć sklepów Lewiatan wprowadziła ekologiczne kartony z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council). FSC to organizacja, która wyznacza standardy dla gospodarki leśnej kierując się względami ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi. Wszelkiego rodzaju wyroby z drewna i papieru, które opatrzone są logo FSC, zostały wytworzone z surowców pozyskanych w sposób odpowiedzialny. Widząc certyfikat możemy mieć pewność, że np. drewno do produkcji kartonów pozyskano nie naruszając przy tym bogactw biologicznych i struktury lasów. Jak informuje sieć, nowe kartony są produkowane z wytrzymałej, recyklingowej tekstury falistej, wygodnie się składają i umożliwiają transport towarów nawet do 20 kg. Wykonane na nich nadruki są robione ekologicznymi farbami wodnymi. Karton ma służyć jako alternatywa w transporcie produktów spożywczych ze sklepu do domu.

“Według sondażu ABC Rynek i Opinia, 84% Polaków deklaruje, że gdyby były dostępne produkty w opakowaniach zwrotnych, chętnie by z nich korzystali”

Decyzja o wprowadzeniu kartonów przez sieć Lewiatan wspomogła aktywności świadomych konsumentów, którzy troszczą się o środowisko naturalne i chcą ograniczyć ilość odpadów. Co ważne, karton  można używać wielokrotnie nie tylko podczas zakupów, ale także wykorzystywać do innych celów w domu czy samochodowym bagażniku. Lewiatan w celu ograniczenia odpadów plastikowych w grudniu wprowadził także wielorazowe eko-torby wykonane z papieru typu kraft.

Czy opisane powyżej działanie to przełom w podejściu do zachowań ekologicznych dużych i małych sklepów? Zobaczymy. Czy za alternatywnym systemem pakowania pójdą kolejni przedsiębiorcy? Czy zwiększenie ilości produktów dostępnych w opakowaniach zwrotnych wpłynie na bardziej świadome gospodarowanie odpadami? Kibicujemy wszelkim działaniom mającym na celu zrobienia czegoś dobrego dla środowiska. Akcja „Eko pakowanie w Lewiatanie” bardzo nam się spodobała i jest krokiem w dobrym kierunku. Ograniczenia ilości odpadów plastikowych będzie możliwe także dzięki świadomemu podejściu decydentów do tego problemu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Starzenie się skóry jest procesem naturalnym, choć oczywiście niepożądanym. Najbardziej widoczne i najszybsze efekty w walce z oznakami starzenia można osiągnąć dzięki medycynie estetycznej. Co…