Aktywiści sabotują hulajnogi elektryczne

Grupa ekologiczna Extinction Rebellion dokonała sabotażu wyłączając 3600 hulajnóg elektrycznych w Paryżu i innych miastach we Francji. W tym dniu wiele osób chciało skorzystać właśnie z tej formy transportu w związku ze ogólnokrajowym strajkiem, który sparaliżował transport publiczny w całym kraju.

Extinction Rebellion poinformował, że unieruchomił 3600 skuterów, w tym ponad 2000 w Paryżu, a także w Bordeaux i Lyonie. Zrobiono to w prosty sposób: zaklejono kody QR używane do odblokowywania pojazdów za pomocą smartfonów. Aktywiści chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, że te modne gadżety nie są w żaden sposób ekologiczne, choć przedstawiane są jako “zielona” alternatywa dla samochodu.

„W przeciwieństwie do ich reputacji „miękkiego” lub „zielonego” sposobu poruszania się, hulajnogi elektryczne są katastrofalne ekologicznie” – napisała grupa w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

Według Extinction Rebellion emisja gazów cieplarnianych związana jazdą na elektrycznej hulajnodze jest równa jednej czwartej tego, co powstałoby w przypadku jazdy samochodem oraz jest 40-krotnie większa w porównaniu do jazdy komunikacją miejską. Aktywiści zwrócili też uwagę na wyniki badań, które wykazały, że większość użytkowników hulajnóg skorzystałaby z roweru lub poszła piechotą albo pojechała komunikacją miejską gdyby nie mogli użyć hulajnogi.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Zapewnia bezpieczeństwo, poczucie więzi i najzwyczajniej w świecie jest po prostu przyjemne.  O pozytywnym wpływie przytulania i dotyku innej osoby na nasze zdrowie wypowiedziało się…