Czy można farbować włosy podczas ciąży?

Jedni mówią NIE a inni TAK – jak to jest z farbowaniem włosów podczas ciąży? Wokół tematu farbowania włosów podczas ciąży powstało dużo mitów i przesądów. Jednak zastanawiając się nad koloryzacja warto wziąć wszystkie „za i przeciw” oczywiście poparte logicznymi argumentami. Czasami lekarze sugerują zaprzestania farbowania włosów do ukończenia pierwszego trymetru ciąży – dlaczego?

Opinia lekarza prowadzącego powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, ale… opinie te są podzielone. Brakuje bowiem badań, które jednoznacznie potwierdzają iż farbowanie włosów w ciąży jest zdrowe dla dziecka. Co prawda na rynku pojawiają się produkty z lżejszym składem, które nie powinny szkodzić jednak musimy być bardzo czujne. Chodzi tutaj o amoniak, który jest w ciąży niewskazany.

GŁOSY PRZECIW mówią:
Nie ma żadnych wyników badań świadczących, że farbowanie włosów jest w 100% bezpieczne. Amoniak jest toksyczny.

GŁOSY ZA mówią:
Technologia produkcji farb zmieniła się, a produkty nie mają tak szkodliwego składu jak 20 lat temu. A amoniak występuje tam w minimalnej ilości.

Co znajduje się w składach farb do włosów?

Przede wszystkim kontrowersyjny amoniak, który działa toksycznie. A w farbach promowanych jako bez amoniaku widnieje jego zamiennik czyli:
etanoloamina – substancja wydzielająca podobny zapach co amoniak, jego pochodna. Toksyczna po podaniu doustnym, toksyczna w kontakcie ze skórą. Mogąca wywołać pieczenie i zaczerwienienie (Takie informacje można znaleźć na stronie Państwowego Instytutu Badawczego).

Jeśli w farbie do włosów, którą nakładasz sama w domu lub u fryzjera znajduje się amoniak a jesteś w ciąży to powinnaś go szczególnie unikać. Amoniak jest toksyczny i nieprawdą jest, że w farbach występują jego minimalne ilości, ponieważ zazwyczaj znajduje się na początku składu INCI. Można się więc domyślać, że dodawana jest najwyższa dawka nie wywołująca objawów toksycznych, ale i tak nie jest ona wcale taka mała. W obecnym czasie już nawet profesjonalne marki fryzjerskie rekomendują farby bez amoniaku, ALE żeby koloryzacja się udała stężenie zamiennika czyli np. etanoloaminy musi być odpowiednio duże, często większe niż amoniaku.

Jak pokazują badania nawet naukowcy mieli problem z ustaleniem najwyższej dawki nietoksycznej*, gdyż jest to kwestia osobnicza. (1) W wydaniu „European Journal of Medical Technologies” znajduje się lista substancji niepolecanych do stosowania przez okres ciąży i należy do nich AMONIAK.

Jakich jeszcze zabiegów nie zaleca się wykonywać podczas ciąży?

Jeśli chodzi o inne zabiegi na włosy na pewno nie zaleca się keratynowego prostowania włosów oraz, jeśli ktoś jeszcze wykonuje, to trwałej. Zabiegi te są długie i w trakcie ich wykonywania tworzą się szkodliwe opary, na które ciężarna nie powinna być narażona. Mogą zaszkodzić, a chemia nakładana na skórę ma zdolność przedostawania się do krwiobiegu.

Większość kobiet chce w tym okresie wyglądać ładnie i nie ma w tym nic złego. Powinnyśmy dbać o siebie. Jednak należy przede wszystkim wziąć pod uwagę zdrowie swoje oraz dziecka. Gdy chcemy poddać się koloryzacji zawsze możemy skorzystać w czasie ciąży z henny. Zabieg jest mniej trwały ale nie narażamy się w takim stopniu na mdłości, wymioty, podrażnienia czy alergie. Pierwszy trymestr ciąży to kluczowy okres rozwoju dziecka więc warto przemyśleć sprawę farbowania. Nie ma również badań potwierdzających, że amoniak w farbach do włosów nie ma związku z poronieniami. Decyzja należy do przyszłych mam jak i również do osób stosujących do tej pory farby z amoniakiem.

Bezpieczną metodą koloryzacji włosów są ziołowe henny, np. popularnej marki Khadi. Wybierając taką metodę chronimy skórę i zdrowie nie tylko przed amoniakiem ale i syntetycznymi barwnikami oraz konserwantami.


*najwyższa dawka nietoksyczna – czyli maksymalne stężenie jakie może wystąpić w preparacie nie wywołujące objawów zatrucia, ustala się je w oparciu o badania na żywych organizmach.

• Tarkowski M., Tarkowski S., Amoniak. Dokumentacja proponowanych wartości dopuszczalnych poziomów narażenia zawodowego, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy ,nr 2 (36), str. 5-32, 2003.
• Bień A., Turkosz A, Stadnicka S., Kasprzak J., Jamróg M., European Journal of Medical Technologies, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, wyd. 2(3), str 66-71, 2014.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wpis
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najczęściej komentowane
1 Autorzy comentarza
Massska Najnowsi autorzy comentarza
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Massska
Gość
Massska

W ciąży nie można wykonywać keratynowego prostowania, ale są zabiegi organiczne takie jak nanoplastia lub prostowanie włosów kwasami owocowymi-szampony prostujące.

POLECAMY:
Na dietę wegańską, czyli w całości opartą na składnikach roślinnych, decyduje się ostatnimi czasy coraz więcej osób. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że jest to…