Czy o demakijażu wiesz już wszystko?

Ważny, o ile nie najważniejszy jeśli chodzi o prawidłową pielęgnację. Nasza skóra wydziela sebum, dotykamy jej brudnymi rękami, poruszamy się w miejscach gdzie jest smog, mamy kontakt z bakteriami, robimy sobie makijaż. Dlatego tak ważne jest prawidłowe oczyszczanie skóry dwa razy dziennie. Rano po przebudzeniu i po powrocie do domu. 

Nie zmywając makijażu dajemy pole do popisu bakteriom, które są przyczyną pojawiania się zanieczyszczeń na skórze.  Same robimy sobie krzywdę, ponieważ skóra, która nie oddycha i nie jest czysta szybciej się starzeje. Kiedy pomijamy ten etap pielęgnacji na nic nam drogie kremy, maski i inne kosmetyki. Same tworzymy sobie bazę, która później pokrywamy makijażem bądź nie. Niestety błędy w demakijażu bardzo nieładnie prezentują się na skórze i odbijają się na niej szerokim echem. 

Demakijaż, jak pozostałe kroki dbania o swoją skórę, powinny być stosowane indywidualnie. Ponadto, bez względu na to czy wcześniej miałyśmy makijaż czy nie, ważne jest by tak samo dokładnie wykonać każdy krok.

Wiele kobiet nadal jednak uważa, że demakijaż to tylko usunięcie resztek makijażu. Jest to błędne myślenie, ponieważ jest to zabieg o którym nie powinnyśmy zapominać, nawet w sytuacji gdy na co dzień się nie malujemy. Przecież chcemy cieszyć się jak najdłużej młodym wyglądem!

Oczyszczanie skóry rano jest równie ważne, co wieczorem. Odświeżamy skórę i usuwamy bakterie, które są barierą dla kosmetyków pielęgnacyjnych. Ale uwaga! Nieumiejętnie dobrane kosmetyki do demakijażu mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. 

Jak wykonać demakijaż i oczyścić skórę

Rozdzielmy demakijaż oczu od oczyszczania twarzy. Preparaty do oczu powinny mieć delikatny skład, który ich nie podrażni. Dlatego nigdy nie używaj preparatów peelingujących w tej okolicy twarzy! Demakijaż zawsze należy zaczynać od okolicy oczu, ze względu na to, iż tam właśnie znajduje się najwięcej zanieczyszczeń od tuszu, cieni i kredek. 

Następnie używając mleczka lub żelu zwilż skórę wodą, a następnie wykonaj delikatny masaż twarzy. Ta procedura powinna objąć też podbródek i szyję. 

Podczas demakijażu nie należy pocierać, szarpać i rolować skóry. Ten zabieg powinien być dla Ciebie i Twojej skóry przyjemny. Na końcu nanieś na wacik odpowiedni tonik dobrany do rodzaju skóry, który przywróci jej właściwe pH. 

Demakijaż a twoja skóra…

Jeśli posiadasz skórę suchą, to Twoim “must have” jest bardzo delikatne mleczko bez substancji alergizujących i wysuszających. Preparaty z alkoholem zdecydowanie odpadają. Możesz też używać delikatnych pianek do mycia. Warto też stosować preparat do mycia twarzy zawierający kwas hialuronowy lub oleje roślinne – chronią bowiem przed uczuciem ściągnięcia i utratą bariery ochronnej skóry

Skóra mieszana z kolei, jest wyjątkowo trudna jeśli chodzi o utrzymanie jej w równowadze. W codziennym oczyszczaniu możemy sobie pomóc płynem micelarnym i stosować produkty, które nie powodują nadmiernego wydzielania łoju, a jednocześnie nadmiernie nie wysuszają. 

Skóra trądzikowa i tłusta – tutaj zwracajmy uwagę na preparaty które zawierają w sobie składniki antybakteryjne, ale nie wysuszające! Może to być na przykład kwas salicylowy. Pomocnym urządzeniem jest szczoteczka ultradźwiękowa, która skutecznie i delikatnie oczyszcza skórę. 

Skóra wrażliwa – pielęgnacja w tym wypadku powinna być podobna, jak w przypadku skóry suchej. Skupiajmy się na preparatach lekko natłuszczających i nawilżających. Bez dodatku alkoholu, sles-ów i intensywnych zapachów. 

Pielęgnacja każdej skóry powinna opierać się o jak najmniejsza ilość konserwantów i barwników. 

Temat demakijażu jest często pomijany lub spychany na dalszy plan. Są nawet i takie osoby, które całe życie myły twarz mydłem. Są to zazwyczaj nasze babcie, jednak mimo, że ich skóra wygląda w porządku to jednak pamiętajmy: one wychowały się i żyły w innym środowisku: bez wszechobecnej “chemii” czy spalin. My robiąc takie rzeczy przez rok możemy bardzo poważnie sobie zaszkodzić, a w dalszej perspektywie, skóra szybciej zacznie się starzeć. Niestety problem skórny łatwo sobie zafundować, ale gorzej go usunąć. 

Osoby z łuszczycą, pęknięciami skóry, nadmiernym przesuszeniem i innymi chorobami dermatologicznymi powinny skupić na pielęgnacji skóry szczególną uwagę i dbać o nią wyjątkowo dobrze. Warto wspomnieć, że coraz więcej kosmetyków naturalnych odnosi sukcesy w walce z tymi przypadłościami. To jest jednak temat na odrębny artykuł 🙂

Produkty z dobrym składem możemy znaleźć już praktycznie wszędzie… Wystarczy przyglądać się temu, co oferują drogerie i czytać etykiety! 


M. Kaniewska, Kosmetologia – podstawy, Warszawa 2011.

Zalewska-Janowska A., Błaszczyk H., Choroby skóry, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009

Czy o demakijażu wiesz już wszystko?
3.8 (75%) 4 głosów

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Od kilku lat pszczelarstwo miejskie staje się coraz bardziej modne. Pasieki pojawiają się coraz częściej na dachach budynków lub terenach przynależących do firm. Ilość miejskich…