Dlaczego ekologiczne środki sprzątające podbijają rynek?

Jak się okazuje związki zawarte w produktach do czyszczenia podłóg, naczyń, urządzeń sanitarnych, okien i innych powierzchni są szkodliwe. Za tym stwierdzeniem przemawia również fakt, że coraz więcej firm sprzątających świadczy swoje usługi używając ekologicznych środków sprzątających. Już kilka lat temu pralnie wprowadziły na rynek usługi ekologicznego prania, co jest oczywiście plusem, a to, że „pranie ekologiczne” nie zostało wycofane z ich oferty świadczy o tym, że cieszy się ono zainteresowaniem. Z roku na rok nasza świadomość wzrasta, a wymiana standardowych środków chemicznych na te przyjazne zdrowiu i środowisku to tylko kwestia czasu.

O związkach chemicznych, które można spotkać w znanych nam dobrze środkach czystości, można napisać odrębny artykuł. Wystarczy choćby wymieć dodecylobenzenosulfonian sodu, który występuje również pod innymi nazwami (Lauryl sulfate sodium salt, SDS, Dodecyl sodium sulfate). Substancja ta stosowana jest jako detergent, który dodawany jest do większości środków czyszczących. Niestety wysusza on skórę, a u niektórych wywołuje reakcje alergiczne.

„Na podstawie kart charakterystyki sporządzonej wg Rozporządzenia (WE) nr 1907 wybranych do badań produktów producent podaje, że środki zawierające m.in. dodecylobenzenosulfonian sodu mogą działać drażniąco na skórę, oczy, układ oddechowy”(1).

Ponadto chemiczne środki czyszczące zawierają najczęściej chlor, podchloryn sodu, które po kontakcie ze skórą mogą powodować alergie i ból głowy. Szeroko stosowane barwniki i środki zapachowe również nie wpływają dobrze na nasze zdrowie. Są to substancje chemiczne, które mogą powodować ból głowy.

Warto przypomnieć opublikowane niedawno wyniki badań nad detergentami, które przeprowadzili naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen. Okazuje się, że częste korzystanie ze środków czystości ma fatalny wpływ na zdrowie. Wykazano, że sprzątanie z ich użyciem przez okres około 20 lat może w znacznym stopniu pogorszyć stan płuc – według naukowców efekty są takie, jakbyśmy palili 20 papierosów dziennie! Wszystko przez drażniące substancje – jak chlor czy amoniak – które dodawane są do tych środków.

Oprócz wpływu na ludzi, chemikalia nie są również obojętne dla środowiska. Każdy z nas wylewa do ścieków brudną wodę z dodatkiem płynu do czyszczenia np. po myciu podłóg. Zawarte w nim związki fosforu są jednymi z najbardziej szkodliwych dla środowiska. Istnieją co prawda metody oczyszczania wody, jednak jak się okazuje nawet mała ilość detergentów w zbiornikach wodnych ogranicza oczyszczanie wody (szczególnie sedymentację zawiesin) co przyczynia się do zatruwania środowiska. Masowe stosowanie tego rodzaju substancji w naszych domach w ogóle nie powinno mieć miejsca, zwłaszcza w obliczu problemów ekologicznych z jakimi się obecnie borykamy – choćby brakiem wody.

Na szczęście jest rozwiązanie i to w zasięgu ręki. Coraz więcej firm, nawet kosmetycznych, zajmuje się produkcją ekologicznych środków czyszczących, które równie dobrze radzą sobie z brudem co te szkodliwe dla zdrowia. Co je wyróżnia?

Oprócz znanych domowych środków czystości takich jak soda czy ocet możemy skorzystać z gotowych, naturalnych produktów do sprzątania, których na półkach cały czas przybywa. Istnieją również wegańskie środki sprzątające, których wytwarzanie nie jest związane z żadnym krzywdzeniem organizmów żywych. Ich główne zalety to:

  • biodegradowalność
  • brak agresywnych chemikaliów
  • brak duszących, syntetycznych środków zapachowych
  • brak substancji wysuszających skórę
  • nie zanieczyszczają powietrza w domu
  • nie zagrażają zdrowiu dzieci (np. kiedy bawią się na podłodze umytej naturalnym środkiem)
  • są przyjazne dla zwierząt

W naszym kraju mamy mnóstwo polskich firm produkujących ekologiczne środki czystości należą do nich m.in.: Yope, Swonco, OnlyEco.

Co ciekawsze, osoby stosujące środki naturalne do sprzątania domu nie widzą żadnej różnicy w skuteczności środków naturalnych, a chemicznych. Cena również jest podobna. Tak więc, nic nie stoi na przeszkodzie, by chociaż raz spróbować ekologicznych produktów. Stosując je możemy zapewnić lepsze samopoczucie sobie, bliskim i naszej planecie!


1. //chempur.pl/pliki/karty_charakterystyk/sodu_fosforan_III_12h.pdf

2. Laurylosiarczan sodu (CID: 3423265) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.

3.  T. Agner. Susceptibility of atopic dermatitis patients to irritant dermatitis caused by sodium lauryl sulphat. „Acta Derm Venereol”. 71 (4), s. 296–300, 1991. PMID: 1681644

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Jak się okazuje dobroczynne działanie nasion lnu przez wiele z nas jest nieznane. W rozmowie z klientkami często dowiaduję się, że pierwszy raz słyszą o…