Dlaczego nie potrzebujesz aż tylu kosmetyków, czyli pielęgnacja zero waste.

Półki uginają się pod nadmiarem produktów, które możemy wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji twarzy. Będąc w drogerii nie wiemy co wybrać, co chwycić, bo przecież większość z nich ma piękne opakowanie. Czujemy, że musimy COŚ kupić… Ale czy na prawdę musimy?

O tym jak wyglądają nasze zakupy w drogerii w dużym stopniu decyduje nasz stosunek do pielęgnacji skóry. Z moich obserwacji – jako kosmetolożki – wynika, że generalnie kobiety można podzielić na dwie grupy: te które nie czują szczególnej potrzeby pielęgnacji skóry, oraz te, które nie wyobrażają sobie życia bez kosmetyków.

Kobiety z tej pierwszej grupy zazwyczaj myją twarz mydłem, a już prawdziwym postępem jest żel do twarzy (nieważne jaki). Od czasu do czasu nie zmywają makijażu po całym dniu i idą z nim spać. Na skórze po umyciu żelem nie pojawia się krem (chyba, że od święta), tylko od razu podkład. Używanie ‘niczego’ nie jest dobre dla skóry, choć trzeba przyznać, że taka “strategia” jest korzystniejsza dla planety, bo przecież nie produkujemy zbyt wielu śmieci.

Natomiast panie z drugiej grupy często nie umieją się powstrzymać przed zakupem nowego kremu, peelingu, często nie zdając sobie sprawy dla jakiej skóry będzie odpowiedni. Taki krem albo zostanie rozpakowany i użyty albo swoje miesiące świetności spędzi na półce. Zazwyczaj takie panie zmieniają kosmetyki i smarują się nimi naprzemiennie. Jest to duży błąd ponieważ żeby kosmetyk miał szanse zadziałać musi mieć czas i być systematycznie nakładany przynajmniej do końca pierwszego opakowania. Wtedy możemy powiedzieć  coś o jego działaniu. Chyba, że mamy alergię ale ona zwykle objawia się bardzo szybko.

kosmetyki zero waste

Dobór kosmetyków, które miałyby zostać z nami na dłużej to czasami lata poszukiwań. Warto je dobierać z kimś kto zna twoją skórę i zna się na kosmetykach, bo bez tego ten proces może potrwać jeszcze dłużej. I tutaj można zaznaczyć, że jest to trzecia grupa kobiet – pasjonatki.

Bez względu na to do której grupy się zaliczasz, warto zapamiętać prostą zasadę:

Skóra ma być ładna, a Ty zadowolona ze swoich produktów, które powinny być zużyte do końca z przyjemnością! Pamiętaj też, że kupując kosmetyki bez zastanowienia marnujemy czas i pieniądze oraz zatruwamy środowisko.

By takich sytuacji uniknąć, po tym jak kupiłyśmy nietrafiony kosmetyk, najlepiej oddać go komuś kto go użyje. Zwłaszcza, że każdy z nas jest inny i potrzebuje czegoś innego w pielęgnacji.

Czego potrzebujesz do prawidłowej pielęgnacji skóry rano i wieczorem?

  • żel lub mleczko do mycia twarzy
  • płyn micelarny/płyn do demakijażu
  • tonik
  • krem/serum na dzień
  • krem/serum na noc
  • krem/serum pod oczy

Tak naprawdę jest to sześć produktów, które odpowiednio dobrane potrafią działać dobrze, a my nie musimy tracić nerwów na kolejne testowanie czterech kremów w jednym miesiącu. Ważne byśmy wybierali je świadomie i wiedzieli co kryje się w składzie. W ten sposób codziennie przeprowadzana  pielęgnacja ma sens. Nie ma natomiast sensu naprzemienne stosowanie różnych produktów lub zmienianie ich co dwa tygodnie. Po jakimś czasie w swoim zestawie można coś zmienić, można to zrobić wtedy kiedy kolejne pudełko kremu się skończy i akurat możesz sobie kupić nowy.

Zasada zero waste w pielęgnacji

Zużywamy całość i mamy w półce tylko to czego potrzebujemy. Niepotrzebne rzeczy oddajemy znajomym, a następnie ograniczamy się tylko do tych produktów, których używamy i nie kupujemy nowych. Zasada ta jest trudna do wprowadzenia w życia w przypadku wspomnianej pierwszej grupy kobiet – tutaj trzeba zacząć od zmiany nawyków w dbaniu o skórę i siebie.

Jak wykorzystać opakowania po kosmetykach?

Najlepiej kupować biodegradowalne – gdyby wszystkie takie były, byłoby idealnie dla nas i środowiska. Dobrym rozwiązaniem są również opakowania szklane, z racji tego, że szkło nie ma wpływu na jakość produktu, a także my możemy takie opakowanie wykorzystać np. do przechowywania wacików, spinek itd. Ze szklanych opakowań dla swoich kosmetyków korzystają małe rodzinne firmy, na które warto zwrócić uwagę.

Taka metoda wykorzystywania produktów (zużywanie do końca) nie tylko wpływa na stan naszego konta ale i stan naszej skóry, która wreszcie może spokojnie pracować. Pamiętajmy też, że zawsze warto wybrać się po poradę do kosmetologa, który ustali rodzaj skóry i podpowie co wybrać i nakładać – wtedy możemy dobierać właściwe dla nas produkty.


http://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/

https://ulicaekologiczna.pl/umysl-i-cialo/lazienka-zero-waste

Na świecie powstało już ponad 9.1 mld ton plastiku, większość trafiła na śmietniki , Nauka w Polsce, naukawpolsce.pap.pl [dostęp 2019-02-01] .

Oceń:

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Jednoczesne oszczędzanie i dbanie o środowisko przez kierowców nigdy wcześniej nie było tak proste. Eco-driving oraz nowa jakość i rodzaj aut poruszających się po drogach…