Dlaczego nie powinniśmy używać past do zębów z fluorem

Fluor to pierwiastek, który od lat 50-tych ubiegłego wieku wykorzystywany jako składnik past do zębów. Mający zapobiegać próchnicy zębów, dodawany do wody pitnej, żywności oraz naturalnie występujący w glebie. Czy wiemy czym tak naprawdę jest fluor, czym myjemy zęby?

Chemicznie występuje w formie żółtozielonego gazu o silnym, drażniącym zapachu. Bez wątpienia jest to silna trucizna, jeśli nie jedna z silniejszych na świecie. Fluor podawany nawet w niewielkich dawkach staje się neurotoksyną a spożywany w większych dawkach powoduje wiele skutków ubocznych od chorób układu kostnego do poronień i zgonów.

W wytycznych do przechowywania fluoru wyraźnie zaznacza się, że substancja musi być przechowywana z zachowaniem środków ostrożności i absolutnie nie może być przechowywana w szkle.

szczotka z pastą z fluorem

Jako ciekawostkę dodam, że podczas II wojny światowej był on stosowany w dawce około 3 mg na dobę do otępiania więźniów w obozach koncentracyjnych. Obecnie fluor ma wiele zastosowań. Jest na przykład składnikiem leków psychotropowych takich jak Relanium, Prozac, Stelazinum. Fluor jest również stosowany:

(…) w szkłach i emalii, do impregnowania drewna, jako środek bakteriobójczy w przemyśle fermentacyjnym i do odgazowywania stali, powszechnie stosowany jako dodatek do past do zębów zapobiegający próchnicy. Wykorzystywany do produkcji pestycydów oraz jako insektycyd i akarycyd. Również w fluoryzacji wody, dezynfekcji aparatury destylacyjnej i w otrzymywaniu innych soli fluoru*

Czy fluor jest bezpieczny dla zdrowia i dzieci?

W USA już w 1916 roku wiedziano, że fluoroza, czyli choroba powstająca na skutek przedawkowania fluoru, jest niezwykle niebezpieczna. W łagodnych przypadkach podczas kumulacji fluoru w organizmie pojawiają się białe plamy na zębach, w poważniejszych szkliwo staje się ciemne i odłamuje się.

W 1978 roku w Pomorskiej Akademii Medycznej stwierdzono, że fluorki powodują genetyczne szkody w komórkach ludzkiej krwi.

W zatruciach fluorem obserwuje się: napady padaczkowe, biegunkę, wymioty, ślinotok, arytmię, choroby układu kostnego, poronienia, nowotwory, przewlekle stwardnienia szyszynki, otępienie, bezpłodność a w większych stężeniach bardzo szybką śmierć.

Ważne! Fluor przechodzi przez barierę łożyskową i do mleka matki.

W tym miejscu można zadać sobie takie pytanie: skoro fluor jest od lat dodawany do past do zębów, to może w niewielkich dawkach nie jest szkodliwy i warto go stosować?

Czy pasta z fluorem szkodzi?

Badania prowadzone na zlecenie Amerykańskiego Instytutu Badań Stomatologicznych ujawniły iż, nie ma różnicy między liczbą ubytków w zębach dzieci mieszkających na terenach gdzie wykonuje się fluoryzację i na nieobjętych programem fluoryzowania.

Na podstawie dostępnych badań i artykułów naukowych można stwierdzić iż stosowanie fluoru w pastach, zwłaszcza dla dzieci, jest niebezpieczne, nieskuteczne i szkodzi. Mimo, iż niektóre środowiska propagują użytkowanie tej substancji i nie widzą niebezpieczeństwa w jej stosowaniu to warto samemu zastanowić się nad potrzebą korzystania z tego typu produktów.

Pasta z fluorem dla dzieci czy bez?

Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Małe dzieci, u których zazwyczaj stosuje się pasty o smaku i zapachu owocowym nie mają umiejętności jej wypluwania i w efekcie ją połykają wraz z resztą substancji występujących w paście. Dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na rozważenie kwestii fluoryzacji przeprowadzanej u ich dzieci oraz wybiera pasty pozbawione tej niebezpiecznej substancji.

Warto wiedzieć:

  • Oficjalnie dopuszczalną dzienną dawką fluoru dla dzieci jest 1,5-2,5 mg, u dorosłych jest to około 3 mg. 
  • W preparatach do fluoryzacji przeciętna zawartość fluoru to około 12 mg na 1 gram produktu, co daje – 1 cm żelu/ 3,75 mg czynnego fluoru. 
  • Uważa się, że dawka toksyczna fluoru wywołująca ostre zatrucie u dzieci to połknięcie przez małe dziecko około 3% opakowania pasty do zębów.

W przypadku fluoryzacji jest to jeszcze bardziej niebezpieczne, zwłaszcza u młodszych dzieci. Problem polega na tym, że istnieje bardzo cienka granica pomiędzy dopuszczalną dawką fluoru a dawką toksyczną. Niestety, kontrolowanie tego ile pasty połyka malutkie dziecko podczas mycia zębów jest trudne.

Kupując preparat do pielęgnacji jamy ustnej nie kierujmy się wyłącznie wyglądem opakowania, ilością produktu czy ceną. Zastanówmy się nad tym co ten preparat zawiera. Warto spojrzeć na skład i sprawdzić czy w paście znajduje się fluor (jego nazwa INCI będzie brzmiała: sodium fluoride).

Na podstawie:
//www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651468/
//www.czytelniamedyczna.pl/1715,niektore-problemy-zwiazane-z-toksykologia-fluorkow.html

*Pradyot Patnaik: Handbook of Inorganic Chemicals. McGraw-Hill, 2003. ISBN 0-07-049-439-8.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wpis
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najczęściej komentowane
1 Autorzy comentarza
Elka Najnowsi autorzy comentarza
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elka
Gość
Elka

Dzieci często połykają pstę dlatego zapobiegawczo kupuję pastę bez fluoru. Ostatnio zmieniałam córce pastę i teraz używa nature on kids.

POLECAMY:
Jajecznica - ile kucharzy tyle przepisów. Dla jednych symbol rodzinnych niedzielnych śniadań, dla drugich danie najniższych lotów, godne ciasnej kuchni w kawalerce. Nieważne którą pozycję…