Dlaczego unikać parabenów w kosmetykach?

Występują w kosmetykach, lekach i żywności. Mają właściwości bakteriobójcze i zabezpieczają produkt przed pleśnią, powodują, że produkt się nie psuje. Ale czy parabeny w kosmetykach są dla nas bezpieczne? NIE – potwierdza to szereg badań naukowych.

Parabeny możemy spotkać w produktach, których najczęściej nie zmywamy z powierzchni skóry jednak w żelach pod prysznic, szamponach też możemy je spotkać. Najczęściej występują w balsamach do ciała, podkładach, szminkach, pudrach, kremach, maseczkach a także są składnikiem hipoalergicznych kosmetyków dla dzieci i dorosłych.

W składzie INCI na opakowaniu kosmetyku występują pod nazwami:

Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Potassium Methylparaben, Potassium Ethylparaben, Potassium Propylparaben, Potassium Butylparaben, Sodium Methylparaben, Sodium Ethylparaben, Sodium Propylparaben, Sodium Butylparaben i Calcium Paraben.

krem do twarzy niezdrowy

Świat naukowców jest podzielony. Jedni uważają, że parabeny w kosmetykach są absolutnie nieszkodliwe, natomiast część ma co do tego duże wątpliwości. Jednak badania wskazują na to, że są to substancje posiadające zdolność do wpływania na estrogeny czyli nasze hormony płciowe. (1)

Kontrowersje budzi też artykuł, który pojawił się w 2004 roku w czasopiśmie „Journal of Applied Toxicology” napisany przez dr Philippy Darbre na temat badań odnośnie raka piersi. Stwierdzają one jednoznacznie, że parabeny nie są substancją, która nie odkłada się w naszych tkankach.

W tkance nowotworowej poddanej badaniu znaleziono metylparaben oraz benzylparaben. Ten sam, który możemy znaleźć w antyperspirantach, balsamach i kremach do ciała.(2)

Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (Scientific Committee on Consumer Safety – SCCS) wprowadził zakaz dodawania propylparabenu i butylparabenu do kosmetyków do pielęgnacji skóry pod pieluszką dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. 

Skoro więc parabeny są zupełnie nietoksyczne i obojętne to z jakiego powodu ten zakaz?

Ponadto przeprowadzono badanie służące sprawdzeniu metyloparabenu pod kątem gromadzenia się w organizmie. Dwanaście osób miało podawany preparat z tą substancją przez miesiąc. Badania potwierdziły, że niewielka ilość pozostaje w organizmie. (1)

Parabeny uważa się za w pełni bezpieczne, a są jednymi z najczęściej uczulających substancji. Mimo, że nie powinny występować w kosmetykach  do cery wrażliwej oraz z trądzikiem to są do nich nagminnie dodawane. (3)

Wykryto również zmiany w komórkach ludzkich pod wpływem metylparabenu.(1)

Część naukowców i rynku farmaceutycznego zapewnia bezpieczeństwo stosowania parabenów w kosmetykach. Instytucje odpowiedzialne za dopuszczenie parabenów do zastosowania w kosmetykach uznają je za całkowicie bezpieczne, jednakże bezpieczeństwo określa dane stężenie, które ma pozostawać nieprzekraczalne i z biegiem lat się zmieniło ponieważ kiedyś najwyższe dopuszczalne stężenie propylparabenu i butylparabenu to 0,19% natomiast obniżono tą granicę do 0,14% .

Co dziwi, nie wszystkie efekty i działania parabenów zostały poznane. 

Podsumowując, oprócz działania na nasz organizm w postaci kumulowania się tej substancji i działania na układ hormonalny, parabeny działają negatywnie na skórę.

Parabeny zazwyczaj występują w kosmetykach kolorowych, a także w tych teoretycznie specjalistycznych do cery na przykład z trądzikiem różowatym. Może się okazać, że jest to błędne koło, szczególnie jeśli korzystamy z wizyt u profesjonalisty. Warto zadbać również o zdrowie najmłodszych, alergików, chorych na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę i wiele innych innych chorób których przebieg mogą zaostrzyć. Zwłaszcza, że na rynku istnieje wiele zamienników do pielęgnacji i makijażu bez zbędnej chemii i nie są to produkty droższe od tych zawierających parabeny.

Kosmetyki bez parabenów

Nie zapominajmy, że najbardziej zdrowe dla naszej skóry i cery będą kosmetyki pochodzenia naturalnego, które są coraz bardziej dostępne. Zapoznaj się już dzisiaj z kosmetykami bez parabenów.


*1. Baumann L: Dermatologia estetyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

*2. Darbre PD, Aljarrah A, Miller WR et al.: Concentrations of parabens in human breast tumors. J Appl Toxicol 2004; 24: 5-13.

*3. Bojarowicz H, Wojciechowska M, Gocki J: Substancje konserwujące stosowane w kosmetykach oraz ich działania niepożądane. PHiE 2008; 89(1): 30-33.

*J.Świerkot, K. Duda-Grychtoł, S. Klasik-Ciszewska: Parabeny jako przykład niebezpiecznych konserwantów, Medycyna Rodzinna ,2017, s. 222-225

Dlaczego unikać parabenów w kosmetykach?
4 (80%) 1 głosów

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Czy już wkrótce doczekamy się pierwszego w Polsce sklepu z ekologiczną żywnością pod szyldem Carrefour Bio? Portal wiadomoscihandlowe.pl podał informację, że taka placówka powstanie już…