Zadbaj o zdrowie skóry swojej twarzy

Po pierwsze, trzeba najpierw zrozumieć, w jaki sposób twoja skóra funkcjonuje. Jeśli wiesz, jak działa twoja skóra, możesz zacząć rozumieć, jak dbać o swoją cerę, aby była zdrowsza, szczęśliwsza i w efekcie piękniejsza. Będziesz wiedziała, dlaczego reaguje w taki czy inny sposób na słońce, infekcje, na to co jesz, jak śpisz i co nosisz.

Jak być może wiesz, twoja skóra ma dwie podstawowe funkcje: psychologiczną i fizjologiczną. Na poziomie psychologicznym nasza skóra może namalować natychmiastowy obraz tego, kim jesteśmy. To jest jak odbicie naszej unikatowej tożsamości. Na poziomie fizjologicznym nasza skóra jest równie ważna jak większość innych narządów, takich jak np. nasze serce. Najważniejszą funkcją skóry jest ochrona przed środowiskiem zewnętrznym.

Zadbaj o zdrową skórę twarzy

Twoja skóra twarzy dba o Twoje dobre samopoczucie. Twoja skóra jest twoją tarczą. Twoje ciało jest nieustannie atakowane przez siły zewnętrzne, a twoja skóra jest jego największym obrońcą. Działa jak tarcza lub zbroja, która chroni nas przed wiatrem, skrajnymi temperaturami, promieniami ultrafioletowymi, mikroorganizmami i ekspozycjami chemicznymi. Jest to dwukierunkowa bariera, która zatrzymuje wodę w ciele, a także działa jak wodoodporny płaszcz zapobiegający przedostawaniu się zbyt dużej ilości wody. Jest to również nasza najlepsza tarcza przeciwko urazom (takim jak skaleczenia i siniaki) i infekcjom.

Twoja skóra jest twoim wewnętrznym termostatem. Skóra utrzymuje równowagę naszego ciała, regulując temperaturę i zapewniając izolację od ciepła i zimna. Wyobraźcie sobie gorący dzień na zewnątrz, gdzie czujecie się jak grzankę i nagle wchodzicie do klimatyzowanego budynku, który wydaje się być jak lodówka … temperatura skóry po bardzo krótkim czasie zostaje uregulowana i dostosowana.

Dzieje się tak dlatego, że twoja skóra działa ochładzając ciało, gdy robi się zbyt gorąco i pomaga ją ogrzać, gdy robi się zbyt zimno, aby utrzymać temperaturę około 36.6 stopni C. Kiedy jest gorąco, aby się nie przegrzać, twoja skóra wytwarza pot, który wyparowuje z twojego ciała i ochładza ciało.

Twoja skóra łagodzi temperaturę ciała również poprzez naczynia krwionośne. Aby wyeliminować ciepło z organizmu, naczynia krwionośne rozszerzają się, co pozwala większej ilości krwi wypłynąć na powierzchnię skóry, gdzie oddawane jest ciepło. Gdy na zewnątrz jest zimno, te same naczynia kurczą się, zatrzymując więcej krwi z dala od powierzchni skóry, aby zapobiec utracie ciepła. Fascynujące, prawda? Poza tym w skórze znajdują się te maleńkie mięśnie, które powodują powstawanie gęsiej skórki (włosów), co tworzy warstwę izolacji przed zimnem.

Twoja skóra jest jak czujnik. Dowiesz się, czy mucha wylądowała na twoim nagim ramieniu, lub czy herbata jest za gorąca. Twoja skóra ma miliony receptorów (zakończeń nerwowych), które umożliwiają wyczucie dotyku, co pomaga lepiej reagować na otoczenie.

Czy wiesz, że istnieją różne receptory, które dostrzegają różne rodzaje bodźców? To dotyk, wibracja, temperatura i ból. Zakończenia nerwowe w skórze przekazują informacje wzdłuż nerwów przez rdzeń kręgowy i do mózgu, wszystko w ułamku sekundy. Ten mechanizm ochronny jest na miejscu, wszystko tam jest, abyś mógł szybko zareagować na każde niebezpieczeństwo lub po prostu odczuć przyjemność dotykania innej osoby.

Twoja skóra jest twoją fabryką witaminy D. Wytwarza witaminę D poprzez bezpośrednie światło słoneczne. Światło ultrafioletowe przenika przez najbardziej zewnętrzną warstwę skóry, gdzie przekształca tę energię w tę ważną witaminę. Dlaczego to jest ważne? Witamina D pomaga tworzyć zdrowe kości, walczyć z wieloma chorobami (takimi jak depresja i stwardnienie rozsiane) i wzmacniać układ odpornościowy w walce z nowotworami.

Twoje ciało jest nieustannie atakowane przez siły zewnętrzne, a skóra jest twoim największym obrońcą. To niesamowite opakowanie zawiera nas i utrzymuje ciało w równowadze.

Pytanie więc brzmi: ile robisz dla swojej skóry? Jak bardzo pomagasz skórze być bardziej skutecznym, być lepszą tarczą, być agentem zdrowia i urody?

Zadbaj o zdrową skórę twarzy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Większość z nas codziennie korzysta z kilku produktów do pielęgnacji cery, w tym także do makijażu. Dodatkowo nasz styl życia często sprawia, że ​​jesteśmy narażeni…