Eko ubrania dobre dla całej rodziny

Coraz bardziej świadome decyzje zakupowe wynikają przede wszystkim z faktu, że pragniemy zadbać o zdrowie. Okazuje się, że nasza świadomość ekologiczna nie ogranicza się już tylko do produktów spożywczych, ale także do zakupu odzieży.

Eko moda, inaczej nazywana modą zrównoważoną, zdobywa coraz większą część rynku odzieżowego. Ubrania szyte przez projektantów opierają się na starannie wyselekcjonowanych materiałach, które pozbawione są szkodliwych substancji chemicznych. Etyczna i ekologiczna moda ma przede wszystkim dbać o zwierzęta i środowisko naturalne.

Z czego produkuje się eko odzież?

Eko odzież może być wyprodukowana m.in. z  materiałów przyjaznych środowisku np. z organicznej bawełny, która wytwarzana jest z naturalnych upraw ekologicznych, gdzie nie dodaje się żadnych szkodliwych środków chemicznych. Do bardzo popularnych włókien roślinnych, z których wytwarza się tkaniny należy len. Ubrania wykonane z lnu są lekkie, przewiewne i hipoalergiczne.

Istnieje też materiał, który z powodzeniem może zastąpić wiskozę. Jest nim lyocell (tencel), czyli miękkie włókno pozyskiwane z drewna eukaliptusowego. Ubrania produkowane z lyocell są bardzo wytrzymałe, nie powodują alergii i podrażnień i posiadają właściwości ocieplające podobnie jak wełna i chłodzące jak len.

Istnieją również ubrania pochodzące z recyklingu, czyli ponownego wykorzystania surowców.

Do eko odzieży zalicza się też produkcję ubrań zgodnych z zasadami Fair Trade, czyli handlem sprawiedliwym. W prostym języku oznacza to, że producent spełnia minimalne wymogi społeczne, ekonomiczne i ekologiczne – rolnicy otrzymują zapłatę nie niższą niż minimalna cena światowa. Sprawiedliwe uprawy wspierają ochronę zdrowia i bezpieczeństwo rolników, promują oszczędzanie wody oraz wiążą się z zakazem stosowania niebezpiecznych chemikaliów czy modyfikowanych genetycznie nasion bawełny.

Dlaczego warto wybrać eko odzież?

Eko odzież jest bezpieczna dla alergików. Ubrania pozbawione środków chemicznych są wolne od zanieczyszczeń, a tym samym są bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Dzięki temu, że korzystamy z eko odzieży dbamy też o środowisko, a także wpieramy handel sprawiedliwy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Ważny, o ile nie najważniejszy jeśli chodzi o prawidłową pielęgnację. Nasza skóra wydziela sebum, dotykamy jej brudnymi rękami, poruszamy się w miejscach gdzie jest smog,…