Eko życie jest proste. Oszczędzaj środowisko.

Wydaje nam się, że świadome działanie i bycie proekologicznym wymaga od nas wielu wyrzeczeń, zmian, wprowadzenia nowych nawyków. Prawdą jest, że zmiany są konieczne, ale nie ma mowy o wyrzeczeniach. Szybko w naszych kieszeniach zobaczymy oszczędności, a dbanie o środowisko będzie sprawiało nam wiele przyjemności.

Ekologiczny sposób na życie to przede wszystkim oszczędzanie. Nie chodzi tutaj o finanse, a głównie o sposób w jaki żyjemy, a także jak wykonujemy codzienne czynności.  Wbrew pozorom zmiany, które przez pewnego rodzaju ograniczenia zajdą w codziennym życiu proekologów, oprócz dbania o środowisko zaoszczędzą również czas i pieniądze.

Poniżej prezentujemy kilka prostych kroków, dzięki którym w mniejszym stopniu przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska.

Zamieniamy samochód na rower

ekologia rower

Rower jest absolutnie doskonałym środkiem transportu. Dotyczy to zarówno osób mieszkających i pracujących w mieście oraz tych zamieszkujących pobliskie miejscowości. Oprócz tego, że dbamy o środowisko warto zaznaczyć, że nie stoimy w korkach, nie tankujemy samochodu, czyli oszczędzamy pieniądze, nie szukamy miejsca parkingowego, a przy okazji dbamy o zdrowie i zgrabną sylwetkę.

Prysznic zamiast kąpieli w wannie

ekologia prysznic

Jest takie powiedzenie „Częste mycie skraca życie”. Nie chodzi o to, aby zrezygnować z mycia się,  ale jeśli naszym celem jest życie eko, to zamiast długich kąpieli w wannie, warto przerzucić się na szybkie kąpiele pod prysznicem. My w ten sposób oszczędzamy czas, a Ziemia wodę.

Rachunki online

ekologia rachunki

Bardzo dużo firm wprowadziło już elektroniczną formę wysyłania faktur do swoich klientów. Bez problemu możemy skorzystać z takiej formy otrzymywania rachunków, a dodatkowo od razu możemy wykonać szybki elektroniczny przelew. Tym sposobem nie drukujemy faktury, nie idziemy do banku czy na pocztę dokonać płatności.  Kolejny raz oszczędzamy czas i środowisko.

Odstawiamy plastik

ekologia plastik

Możemy kupić lub uszyć swoją wymarzoną torbę na zakupy. Wystarczy mieć ją zawsze przy sobie. W sklepie zastanów się na produktami, które chcesz kupić. Jeśli masz możliwość, nie pakuj ich w woreczki foliowe. Kupujesz wodę w plastikowych butelkach? Może warto kupić tą w butelce, lub pić wodę z kranu.

Eco detergenty

ekologia sprzatanie

Środki czystości, które oferują sklepowe półki są naszpikowane chemią. Wystarczy odrobina kreatywności, aby w domu zapanował porządek dzięki naturalnym środkom czystości. Jeśli chcemy, aby umywalka lśniła czystością wystarczy, że wyszorujemy ją sodą oczyszczoną. Błyszcząca bateria? Nic prostszego. Nacieramy kran sokiem z cytryny, a następnie spłukujemy wodą. Brudne okna? Wystarczy ciepła woda i nakrętka octu.

(Po)dziel się

ekologia ubrania

Piąta taka sama koszula, albo siódma para jeansów? Wystarczy zamienić się z przyjaciółką ubraniami, aby w szybki sposób odświeżyć garderobę. Ubrania można wymieniać również zapisując się do specjalnej grupy, które są coraz bardziej popularne na portalach społecznościowych. Stare buty wystarczy oddać do renowacji i podzielić się nimi z najbardziej potrzebującymi. Warto sobie pomagać.

Eco zmiany najlepiej wprowadzać powoli, ale systematycznie. W pierwszej kolejności skupmy się na tych czynnościach, które są dla nas najłatwiejsze. Wraz z upływem każdy kolejny i następny krok będzie prawdziwą przyjemnością i niezwykle pozytywną zmianą w życiu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
W środę Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem dyrektywy dotyczącej zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do…