Ekologiczne sprzątanie domu, środki i przepisy

Zawsze czysty i pachnący dom to marzenie wielu z nas, dlatego tak często sięgamy po środki, które ułatwiają utrzymanie porządku i pozbycie się uciążliwych zabrudzeń. Wykorzystywane produkty, choć często skuteczne, w dużych ilościach negatywnie wpływają na środowisko. Niewielu z nas jednak wie, że domowe sposoby i środki czystości mogą się sprawdzić równie dobrze, stanowiąc bardziej ekologiczną alternatywę.

Zadbaj o środowisko – dlaczego warto wybrać eko-sprzątanie?

Świadomość ekologiczna jest bardzo ważna, zarówno dla środowiska, jak i funkcjonującego w nim społeczeństwa. Z roku na rok coraz więcej osób sięga po naturalne kosmetyki, nieprzetworzoną żywność oraz przyjazne dla środowiska środki czystości. Ziemia jest tylko jedna, zatem jako jej mieszkańcy powinniśmy każdego dnia pamiętać o działaniach na rzecz jej dobra. Warto zacząć o tego, co jest nam najbliższe, czyli własnego domu. W większości mieszkań można znaleźć specjalne miejsce przeznaczone na różnego rodzaju detergenty oraz inne substancje, ułatwiające utrzymanie pomieszczeń w czystości. A gdyby tak oszczędzić sporo pieniędzy i przestrzeni w szafkach, zastępując te kilkanaście produktów tanimi środkami, które każdy z nas ma w domu? Może nasuwać się pytanie, czy będą one równie skuteczne w walce z zabrudzeniami? Jak najbardziej – w czasach, kiedy w sklepach nie było aż tylu produktów do wyboru, nasi przodkowie z powodzeniem stosowali sprawdzone, przyjazne środowisku sposoby, które możesz poznać także i Ty.

Czy substancje chemiczne zawsze szkodzą?

W sprawie ekologicznego sprzątania mówi się dużo o szkodliwości chemicznych substancji ze sklepowych środków czystości. Wiele z nich zawiera detergenty, chlor i inne składniki, które w dużym stężeniu i nieodpowiednio stosowane mogą szkodliwie działać na środowisko oraz nas samych, na przykład podczas wdychania oparów produktu. Warto jednak pamiętać, że “środek chemiczny” to nie tylko te produkty, które działają negatywnie i posiadają długi, skomplikowany skład, ale także substancje, które można z powodzeniem znaleźć w swojej kuchni – sok z cytryny, sodę czy ocet. Tego rodzaju ekologiczne środki do sprzątania będą bezpieczniejsze w stosowaniu oraz w mniejszym stopniu zagrażają środowisku.
Choć oferowane na rynku produkty muszą przed wypuszczeniem na rynek spełniać wszystkie niezbędne wymogi dotyczące bezpieczeństwa, często w dużym stężeniu bywają szkodliwe, a nieprawidłowo przechowywane mogą być źródłem zatruć u dzieci. Wiele składników popularnych środków posiada właściwości żrące i może podrażniać układ oddechowy, nierzadko również prowadzi do powstania alergii. Stosując je, warto pamiętać o tym, żeby po użyciu dokładnie wywietrzyć czyszczone pomieszczenie lub sięgnąć po delikatniejszy środek, taki jak wspomniana soda lub ocet czy wybrać sprzątanie ekologiczne.

Najlepsze środki ekologiczne czyszczące do kuchni, łazienki i salonu

Mogłoby się wydawać, że do skutecznego posprzątania całego domu potrzebna będzie cała szafka detergentów. W rzeczywistości, za pomocą sody oczyszczonej i octu możemy wykonać większość prac porządkowych – szczególnie w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. To w tych miejscach najczęściej borykamy się z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami – kamieniem, rdzą, tłustymi plamami. Choć zapach octu nie należy do najprzyjemniejszych, po wywietrzeniu pomieszczenia możemy się go szybko pozbyć, pozostawiając nasze mieszkanie w idealnej czystości i blasku. Dobrym sposobem będzie także przygotowanie roztworu wody z octem z dodatkiem skórki z cytryny lub pomarańczy – substancje zapachowe z owoców zneutralizują intensywny zapach. Sprzymierzeńcem będzie także sól, która oprócz właściwości ściernych wykazuje działanie odkażające – mycie deski do krojenia czy innych elementów kuchni solą z dodatkiem soku z cytryny pozbawi je nieprzyjemnych zapachów.

Sekrety ekologicznego sprzątania – przepisy

Dzięki prostym i sprawdzonym recepturom szybko wyczyścisz każdy zakątek swojego mieszkania. Może wydawać się, że znacznie łatwiej jest użyć w kilka sekund gotowego produktu, jednak jeśli wiemy, jak zmieszać dostępne w domu składniki, nasze sprzątanie zyska nie tylko na czasie, ale i zmniejszy emisję szkodliwych substancji. Jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda ekologiczne sprzątanie domu w praktyce, poniżej znajdziesz kilka przepisów na ekologiczne sprzątanie:

  • Pasta do czyszczenia powierzchni – wiele środków czystości do usuwania kamienia opiera się na wykorzystaniu delikatnych substancji ściernych, na podobnej zasadzie zadziała mieszanka 3 łyżek octu i połowy szklanki sody. Sprawdzi się w łazience do mycia wanny, umywalki czy kafelków.
  • Płyn do szyb – mieszając ocet z wodą w proporcji 1:3, otrzymamy skuteczny środek do mycia szyb, który pozostawi okna bez smug, można nim także umyć szyby samochodowe oraz lustra. Zwiększając ilość octu, możemy uzyskujemy produkt, który można wykorzystać w celu usunięcia kamienia z kabiny prysznicowej.
  • Środek do mebli – matowe meble szybko zyskają na wyglądzie, jeśli zostaną wypolerowane mieszanką octu i oliwy oliwek 1:1 z dodatkiem połowy porcji wody lub soku z cytryny. Oliwa z oliwek sprawdzi się także do polerowania armatury, na jakiś czas zapobiegnie osadzaniu się kamienia.
  • Mieszanka na uporczywe plamy – brudny piekarnik lub kuchenkę szybko wyczyścisz, pozostawiając na plamach mieszankę soli i sody z odrobiną wody.

Domowe, ekologiczne środki do sprzątania często mają neutralny zapach, jednak można szybko go wzbogacić o kwiatowe lub owocowe nuty za pomocą niewielkiego dodatku olejku eterycznego. Wybierając olejek z drzewa herbacianego, dodatkowo wzbogacamy domowe, ekologiczne środki czystości o właściwości antyseptyczne.  Skorzystaj z naszych ekologicznych środków do sprzątania.

A może uniwersalne urządzenie parowe do sprzątania?

Najbardziej przyjaznym produktem do czyszczenia jest woda, jednak zwykle nie wystarcza, aby pozbyć się zabrudzeń. Wszystko może się zmienić, jeśli zwiększymy jej temperaturę. Nowoczesne urządzenia parowe idealnie sprawdzą się do czyszczenia powierzchni w domu i nie tylko. W połączeniu z dołączonymi do nich przyborami skutecznie wyczyszczą kafelki, podłogę, a nawet usuną zagniecenia z ubrań i pomogą w utrzymaniu w czystości mieszkania alergika. Choć ich cena jest stosunkowo wysoka, inwestycja jest tego warta – można oszczędzić miejsce i rozwiązanie jest najmniej destrukcyjne dla środowiska, ponieważ wystarcza jedynie woda, która króluje wśród środków ekologicznych do sprzątania.

Łatwe, przyjemne i przede wszystkim przyjazna dla środowiska sprzątanie mieszkania jest w zasięgu ręki – dzięki zastosowaniu prostych rozwiązań i nieskomplikowanych receptur produktów, które każdy posiada w domu, można szybko przywrócić blask meblom, armaturze i wszystkim powierzchniom w kuchni i łazience. Nie potrzeba wielu substancji, aby cieszyć się czystością i przy okazji zadbać o naturę i zdrowie.
 

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Piękny zapach to nie jedyna zaleta substancji, jakimi są olejki eteryczne, choć bez wątpienia znalazły one szerokie zastosowanie w aromaterapii. W niewielkich buteleczkach z roślinnym płynem…