Fajerwerki szkodzą nie tylko domowym pupilom. Podpisz petycję.

O tym, że fajerwerki wywołują strach i panikę wśród zwierząt wie każdy właściciel domowego pupila. Jednak szkodliwość tej formy rozrywki jest zdecydowanie większa niż by się wydawało. Nocny hałas może być dramatyczny w skutkach dla dzikich zwierząt, a najbardziej cierpią z jego powodu ptaki.

Kilka lat temu świat obiegła informacja o tysiącach martwych ptaków, które padły w amerykańskim miasteczku Beebe. Leżały wszędzie na terenie miasta, na dachach domów na ulicach, gałęziach, podwórkach. Przyczyną był sylwestrowy pokaz pirotechniczny, który wywołał u ptaków panikę. Spłoszone poruszały się chaotycznie i nie kontrolowały lotu: uderzały o ściany budynków albo o siebie nawzajem. W efekcie ginęły.

Nie była to jedyna sytuacja, w której sylwestrowe wystrzały doprowadziły do masowej śmierci ptaków. Na szczęście tak dramatyczne skutki należą do rzadkości. Należy jednak pamiętać, że nocne pokazy pirotechniczne zawsze powodują ogromny stres u ptaków, które w sylwestrową noc masowo się budzą i przemieszczają nawet na odległość kilkudziesięciu kilometrów. Stres, a nawet śmierć zwierząt to nie jedyne skutki naszej sylwestrowej rozrywki.

Fajerwerki zanieczyszczają również powietrze.

Większe pokazy fajerwerków zanieczyszczają powietrze, co jest odnotowywane jest przez stacje pomiarowe. W 2017 roku przyglądnęli się temu Niemcy: w styczniu Federalny Urząd ds. Ochrony Środowiska (UBA) podał, że w noc sylwestrową do atmosfery dostało się ok. 4 tys. ton drobnego pyłu. Jest to ilość odpowiadająca 15% tego ile emitują wszystkie samochody ciężarowe i osobowe w Niemczech w ciągu całego roku! W porównaniu z innymi źródłami emisji szkodliwych drobinek fajerwerki i petardy zawierają jeszcze substancje wybuchowe, takie jak azotan potasu, siarka i węgiel drzewny oraz związki strontu, miedzi i baru, zapewniające wrażenia dźwiękowe i wizualne podczas wybuchów.*

Czy warto jest ryzykować zdrowiem, a nawet życiem dla chwili rozrywki? Czy warto dodatkowo wprowadzać do atmosfery substancje, które odpowiadają za efekt cieplarniany po to tylko, żeby przez chwilę popatrzeć na kolorowe rozbłyski na niebie? Jeżeli uważacie, że lepiej jest zrezygnować ze sztucznych ogni, to zapraszamy do podpisania petycji, której celem jest wprowadzenie zakazu ich stosowania. Petycja dostępna jest TUTAJ.


*Źródło: Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Nowy rok zawsze daje nadzieję, że coś się zmieni, a nasze sprawy pójdą w dobrą stronę. Dla polskich przedsiębiorców 2020 rok zaczął się od zmian…