Jak dbać o skórę podczas ciąży i zabezpieczyć się przed rozstępami?

Podczas ciąży rozstępy dotykają około 50% kobiet w naszym kraju. Niestety jest to problem, nad którym trzeba naprawdę ciężko pracować by zminimalizować jego widoczność. Jak to mówią „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego chciałabym przedstawić kilka porad, które mogą uchronić przed pojawieniem się rozstępów na skórze. Muszę jednak zaznaczyć, że uzyskanie dobrych efektów wymaga systematyczności i konsekwencji.

Czy każda z nas jest narażona na ten problem w równym stopniu? Okazuje się, że nie. Niektóre kobiety są bardziej podatne, a inne mniej. W przypadku tych pierwszych rozstępy mogą pojawić się w okresie jeszcze przed ciążą, zazwyczaj w wieku nastoletnim podczas intensywnego wzrostu i nabierania masy ciała. Oprócz genetycznych predyspozycji, rozstępy wiąże się także z wiekiem matki. Wydawałoby się, że mając młodsze ciało możemy czuć się bezpieczniej – przecież im organizm jest młodszy, tym lepiej radzi sobie z wszelkimi zmianami, lepiej się regeneruje. Co ciekawe, w tym przypadku młody wiek nie jest sprzymierzeńcem – okazuje się, że najbardziej obciążone są kobiety poniżej 25 roku życia.

Na wiek i genetykę nie możemy nic poradzić, ale inaczej sprawa wygląda z kolejnymi czynnikami sprzyjającymi rozstępom. Są to: duży przyrost wagi podczas ciąży oraz duży nadmiar kilogramów przed ciążą. Dlatego będąc już w ciąży zapytaj lekarza o to jak zadbać o odpowiednią dietę oraz o to jaka aktywność fizyczna jest wskazana w twoim przypadku – ruch w ciąży jest wskazany jednak tylko wtedy gdy zezwoli na to lekarz

Jak uchronić się przed rozstępami?

Przede wszystkim jedz zdrowo, a nie byle co. Duża ilość cukru, białego pieczywa, ciast, pizzy, fastfoodów oraz mięso trzy razy dziennie nie jest dla nas po prostu zdrowe, zwłaszcza w ciąży. Skup uwagę na rzeczach świeżych, nieprzetworzonych – świeżo wyciśniętych sokach, koktajlach, zupach, warzywach, owocach i nie zapominaj o wodzie. Możesz poprosić o pomoc dietetyka.

Po drugie: systematycznie natłuszczaj skórę. Czyli… Od pierwszego dnia, w którym dowiedziałaś się o ciąży powinnaś wdrożyć zasadę, że smarujesz ciało dwa razy dziennie – rano może być to lekki krem, natomiast na wieczór stosuj tłusty olej tłoczony na zimno. Można go nałożyć jeszcze na delikatnie wilgotną skórę po kąpieli. Dlaczego tłoczony na zimno a nie rafinowany? Ponieważ ten pierwszy zachowuje swoje wartości odżywcze.

Jakich preparatów używać na rozstępy?

Rano najlepszy będzie balsam zawierający naturalne wyciągi roślinne, bez chemii, bez zbędnych konserwantów. Świetnie sprawdzi się witamina E, wyciąg z ogórka. Mimo, że konsystencja jest lekka zazwyczaj takie kosmetyki zawierają też oleje roślinne na przykład jojoba, ze słodkich migdałów, kokosowy, ze słodkich migdałów.

Ważne! Dobry produkt o naturalnym składzie do pielęgnacji skóry w ciąży nie musi mieć wysokiej ceny. Patrzmy na skład i nie skupiajmy się na preparatach za kilkaset złotych ponieważ nie ma to sensu. Są one często gorsze niż te bardziej korzystne cenowo.

Wieczorem – tutaj z racji tego, że idziemy spać i nie ubieramy się w coś czego nie możemy potłuścić możemy pozwolić sobie na nieco bogatszą formułę. Czyste, dobrej jakości i tłoczone na zimno oleje roślinne są idealne dla skóry wymagającej natłuszczenia. Możesz też wybrać masło roślinne takie jak masło mango, masło kakaowe. Ważne, żeby były to w 100% naturalne substancje bez żadnych dodatków.

Taka pielęgnacja skóry podczas ciąży nie jest wcale skomplikowana. Używając takich kosmetyków chronimy się też przed uczuciem swędzenia. Podczas nakładania oleju na skórę możemy wykonywać przy tym delikatny masaż lub nakładać te kosmetyki na pół-mokro, czyli nie wycieramy się do końca, a następnie nakładamy kosmetyk.

Pamiętaj żeby dbać o ciało w całości – nie zapominaj o stopach, piersiach, tylnej części ud i przedramionach.

Jeśli zakładamy, że rozstępy powstaną, bo na przykład mama je ma, babcia je ma (chociaż to nie jest główny wyznacznik), to pamiętajmy: istnieje możliwość, że smarowanie dwa razy dziennie nie uchroni nas przed pojawieniem się rozstępów, jednak może chociaż trochę pomóc. Skóra będzie bardziej napięta, odżywiona.

Ogromnym plusem jest to, że taka pielęgnacja ciała poprawia nam samopoczucie, jesteśmy bardziej odprężone i mimo ,że na czas ciąży zostajemy wykluczone z większości zabiegów w profesjonalnych gabinetach to nasza skóra nie jest pozostawiona sama sobie. Szukajmy więc naturalnych kosmetyków i bądźmy zadbane cały czas!


1. Maria Noszczyk: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010

Oceń:

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Przewlekłe migreny, ospałość i przemęczenie mogą być objawem źle zbilansowanych posiłków. Badania potwierdzają, że to co jemy ma wpływ na nasze samopoczucie. Mark Twain powiedział,…