Jak przekonywać do weganizmu?

Dieta wegańska niesie ze sobą szereg zalet. Jest korzystniejsza dla zdrowia, choćby dlatego, że obniża cholesterol, ciśnienie krwi oraz chroni przed nadciśnieniem tętniczym, a także obniża zapadalność na nowotwory. Weganie nie cierpią też z powodu otyłości. Jeśli przyglądniemy się osobom, które od lat nie jedzą produktów zwierzęcych to można zauważyć, że wyglądają młodo jak na swój wiek. Weganizm nie jest jednak tylko dietą, która pomaga zachować zdrowie i dobra formę. To także styl życia, wręcz filozofia. Dla wielu ludzi argumentem, który skłonił ich do rezygnacji z jedzenia mięsa, jest los zwierząt, które hodowane są tylko po to by znaleźć się na naszych talerzach. Chyba każdemu, kto przyglądnął się warunkom w jakich żyją i ich cierpieniu, musiała przemknąć myśl: czy to cierpienie jest konieczne? Przecież można żyć bez jedzenia mięsa!

Argumentów za weganizmem nie brakuje, dlaczego więc wszyscy nie jesteśmy już teraz weganami? Cóż, mimo wielu zalet diety roślinnej, ciężko jest zmienić swoje nawyki żywieniowe. Wychowani na mięsie, serze czy jajkach musielibyśmy uczyć się gotowania na nowo, a kto dzisiaj ma na to czas? Dlatego choć przez chwilę pochylamy się nad cierpieniem zwierząt, to wkrótce zapominamy o problemie i zajmujemy się swoimi sprawami.

Na szczęście weganie nie ustają w wysiłkach 🙂 Przypominają i przekonują tak zwaną resztę świata do dokonania tej właśnie zmiany. Ale jak przekonywać zwykłego zjadacza mięsa do dokonania tak dużej zmiany? Na pewno bez natrętnego przekonywania, bez wywierania presji, bez agresji.

Nam podoba się strategi, która przyjęło Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Zamiast tego stosują łagodną perswazję, edukują, podchodzą z otwartością i szacunkiem do każdego, bez względu na to co kto kładzie na swoim talerzu. Zamiast nacisku starają się pokazywać walory wegańskiego jedzenia. Z konsekwencją i spokojem. Takiej właśnie atmosfery można doświadczyć odwiedzając każdą Veganmanię, która jest prawdziwym festiwalem wegańskich smaków. Ostatnia edycja tego wydarzenia miała miejsce w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie, gdzie zgromadzili się wystawcy z branży wege. Sprzedawane tu dania i przekąski to prawdziwa uczta dla podniebienia. Śledzik z boczniaka czy wege kiełbaski w różnych wersjach – od pepperoni po białą parzoną – to tylko niektóre propozycje spośród wielu smaków, których można było skosztować. Wśród oferowanych produktów znalazły się zarówno te o niecodziennych nazwach jak i wegańskie wersje klasycznych potraw. Czy nie jest to najlepsza zachęta by samodzielnie przystąpić do testowania przepisów wegańskich w domu?

Oprócz jedzenia Veganmania to także okazja by uczestniczyć w warsztatach i prelekcjach, podczas których poruszane są nie tylko sprawy praw zwierząt czy zdrowego jedzenia. W Domu Towarowym Braci Jabłkowskich gościła dr Magdalena Płonka, autorka książki “Etyka w modzie”, która podczas swojego wykładu objaśniała min. mechanizmy – psychologiczne i marketingowe – wpływające na nasze konsumenckie decyzje, tłumaczyła też jaki jest związek pomiędzy naszymi codziennymi wyborami a takimi kwestiami jak: prawa człowieka, los zwierząt czy ekologia i zmiany klimatyczne. Swój wykład miała również Dobrosława Gogłoza, prezeska Stowarzyszenia Otwarte Klatki, która opowiedziała o działalności stowarzyszenia – między innymi, w bardzo ciekawy sposób wprowadziła słuchaczy w kwestie ochrony praw zwierząt i wyjaśniła dlaczego stowarzyszenie koncentruje swoje działania na wybranych problemach. Dzięki jej prezentacji można było szybko zrozumieć, dlaczego warto zająć się w pierwszej kolejności problemem hodowli brojlerów czy kur niosek.

Veganmania to wydarzenie, które zawsze warto odwiedzić – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zdrowe i pyszne jedzenie czy możliwość zakupu naturalnych kosmetyków polskiej produkcji to atrakcje dla każdego, natomiast bardziej wymagający i świadomi konsumenci mogą spędzić tu cały dzień uczestnicząc w pokazach filmowych, panelach dyskusyjnych, spotkaniach autorskich, wykładach czy warsztatach.

Jak przekonywać do weganizmu?
5 (100%) 2 głosów

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Półki uginają się pod nadmiarem produktów, które możemy wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji twarzy. Będąc w drogerii nie wiemy co wybrać, co chwycić, bo przecież większość…