Lubisz kurczaki? Weź udział w happeningu w Krakowie!

W Polsce każdego roku zabijamy ponad miliard kurczaków. Niestety aż 98% tych zwierząt hodowanych jest w fermach przemysłowych, co oznacza że ich życie jest wypełnione cierpieniem. Dlatego w niedzielę 23 czerwca w godz. 12:00 – 13:00 na Rynku Głównym w Krakowie koło Ratusza odbędzie się happening organizowany Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę poprawy warunków życia kurczaków hodowanych w fermach przemysłowych.

Aby zrozumieć problem związany z hodowlą brojlerów trzeba cofnąć się o kilkadziesiąt lat wstecz. Rasa ta powstała z potrzeby zaspokojenia potrzeb żywieniowych Amerykanów, których populacja szybko rosła po II Wojnie Światowej. Stworzono więc kurczaka, który szybciej rośnie i daje więcej mięsa. Niestety, przerośnięta pierś, uda i podudzia oraz zbyt szybki przyrost sprawiają, że jego życie jest pełne cierpienia. Budowa ciała nie jest jednak jedynym problemem. Cierpią one również z powodu warunków w jakich żyją. Na fermach przemysłowych panuje ogromne zagęszczenie, nie ma dostępu do naturalnego światła, świeżego powietrza, kurczaki nie mogą też spełniać swoich naturalnych potrzeb jak dziobanie czy grzebanie w ziemi. Sposób uboju również pozostawia wiele do życzenia: kurczaki zawieszane są za nogi na taśmociągach, ich gardła są podcinane, a śmierć następuje poprzez wykrwawienie.

Aby polepszyć warunki życia brojlerów Stowarzyszenie Otwarte Klatki rozpoczęło w 2017 roku kampanię Frankenkurczak, której celem jest doprowadzenie do wprowadzenia wyższych norm dobrostanowych dla kurczaków brojlerów.

Kurczaki to najliczniej zabijane na mięso zwierzęta w Polsce. Niestety, sposób ich hodowli jest okrutny. Kurczaki brojlery żyją w niewyobrażalnym ścisku, a specjalnie wyselekcjonowane rasy ptaków rosną tak szybko, że ich nogi i serce tego nie wytrzymują. Wiele zwierząt umiera z wycieńczenia bo nie ma siły się podnieść i dotrzeć do poidła. Hodowla brojlerów trwa zaledwie 6 tygodni, ale jest to 6 tygodni horroru. Wierzymy, że poprawa losu kurczaków jest możliwa, a badania społeczne udowadniają, że Polacy uznają ją a konieczną. Organizujemy to wydarzenie, by zwrócić uwagę na problem, który ma rozwiązanie – zachęcamy by podpisywać petycję do Ministra Rolnictwa.

– mówi Marta Jarosiewicz, Koordynatorka Kampanii Biznesowych Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

W najbliższą niedzielę aktywiści Otwartych Klatek będą zachęcali mieszkańców Krakowa do wsparcia kampanii. Będzie można dowiedzieć się więcej o tej inicjatywie, obejrzeć filmy pochodzące z ferm brojlerów na goglach do rzeczywistości wirtualnej, oraz podpisać petycję.

O akcji można przeczytać więcej na wydarzeniu na Facebooku, a ze szczegółami kampanii można zapoznać się na stronie frankenkurczak.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Temperatura na Ziemi rośnie w dramatycznym tempie, naukowcy z całego świata już nie ostrzegają, ale alarmują twierdząc, że sytuacja ta doprowadzi do drastycznych zmian warunków…