Maść propolisowa – opinie

Naturalne, lecznicze składniki to jedno z największych bogactw, jakie może nam oferować otaczająca nas przyroda. Jednym z nich, jest kit pszczeli, który jest wykorzystywany do produkcji maści propolisowej – prostej w przygotowaniu, o niezwykle szerokim zastosowaniu. Można kupić ją w sklepie, ale i z powodzeniem zrobić samemu.

Czym jest propolis pszczeli?

Wywarzana, najczęściej w okresie letnim, smolista substancja, która przybiera barwę od jasnożółtej po czerwoną i brązową znana jest już od starożytności. Kit pszczeli, czyli propolis, zyskał swoją popularność dopiero w XX wieku, stając się jednym z najbardziej uniwersalnych środków leczniczych pochodzenia naturalnego. Pszczoły podczas swoich podróży zbierają lepkie substancje z roślin i przenoszą je do ula, gdzie w wyniku dosyć skomplikowanych procesów, mieszają z pyłkami, enzymami, woskiem czy śliną. W ten sposób powstaje propolis, który służy im do uszczelniania uli oraz stanowi środek zabezpieczający go przed pleśnią, grzybami i bakteriami oraz innymi mikroorganizmami. Dzięki niemu pszczeli dom cieszy się niezwykle wysoką higieną. Naturalne zastosowanie propolisu i jego wyjątkowe cechy sprawiły, że prędko znalazł swoje miejsce we współczesnej medycynie.

Działanie propolisu i jego zastosowanie

Do głównych zalet substancji zaliczane są właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz regeneracyjne. Działa ona na paciorkowce, gronkowce oraz wiele różnych grzybów chorobotwórczych. Choć skład propolisu nie jest stały i zależy od warunków środowiskowych, zawiera on wiele składników aktywnych – białka i enzymy. Stanowi bogactwo flawonoidów, kwasów fenolowych, steroli oraz estrów, którym zawdzięcza swoje właściwości. Wspomaga leczenie:

 • wyprysków i trądziku,
 • hemoroidów,
 • nadżerek,
 • odleżyn,
 • grzybicy, egzemy, łuszczycy,
 • dziąseł, zwalcza afty i pleśniawki,
 • uszkodzeń skóry po terapii radiacyjnej,
 • ran i blizn,
 • oparzeń i odmrożeń,
 • opryszczki,
 • podczas infekcji ginekologicznych.

Jak można zauważyć, zastosowanie propolisu jest bardzo szerokie, co czyni go niezwykle cennym składnikiem. Zanim jednak zastosujemy kit pszczeli w dowolnej postaci – maści, ekstraktu lub innej, warto wykonać próbę alergiczną na niewielkim fragmencie skóry. Będzie to niezwykle ważne dla alergików, u których możliwe jest wystąpienie uczulenia na produkty pochodzenia pszczelego. Jeśli pojawią się swędzące krostki, koniecznie będzie zrezygnowanie ze stosowania specyfiku.

Produkty z propolisu – maść

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych specyfików w apiterapii są te, które stosuje się zewnętrznie. Należą do nich maści z propolisem, które świetnie sprawdzają się w przypadku leczenia różnego rodzaju ran. Dzięki nim uszkodzenia skóry o różnym podłożu goją się szybciej ze względu na korzystne warunki leczenia, jakie zapewnia im antybakteryjny propolis. Maść propolisową najczęściej stosuje się 1-3 razy dziennie, smarując zmienione chorobowo powierzchnie skóry. Wazelina, która stanowi bazę produktu, sprawdza się świetnie w pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej oraz atopowej, zabezpieczając ją przed wysuszeniem i powstawaniem stanów zapalnych. Tak dobrana kompozycja leczniczych składników gwarantuje skuteczne działanie maści propolisowej. Dodatkowo jest to produkt o bardzo prostym składzie, bez zbędnych ulepszaczy, barwników i substancji zapachowych. Warto pamiętać o tym, aby skonsultować z lekarzem taką metodę wspomagania leczenia – nasza kuracja będzie skuteczniejsza, jeśli częstotliwość stosowania poszczególnych specyfików będzie odpowiednio ustalona przez specjalistę.

Niezwykłe właściwości zdrowotne i lecznicze maści propolisowej

Dzięki zawartości cennych składników i szerokiemu działaniu specyfik znalazł niezwykle zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Propolis zawiera witaminy takie jak A, E, D i te z grupy B, dzięki nim maść z kitu pszczelego może zapewnić skórze zdrowie i dobrą kondycję. Produkt może być stosowany w celu udrożnienia nosa podczas kataru, leczenia ran na dziąsłach po wyrwanym zębie. Ze względu na dodatek wazeliny dobrze sprawdzi się przy walce z odleżynami i ranami na błonach śluzowych. Maść propolisowa zapobiega namnażaniu się patogenów, łagodzi ból i wykazuje kojące działanie na rany. Stosowana w przypadku infekcji ginekologicznych, skutecznie zwalcza grzyby i bakterie, nie podrażniając delikatnej skóry. Podobnie przy leczeniu hemoroidów, gdzie odpowiada za uszczelnienie naczyń krwionośnych i złagodzenie stanu zapalnego. Jeśli więc zależy nam na szybkich rezultatach i naturalnej pielęgnacji zmienionych chorobowo miejsc, warto sięgnąć po specyfik, jakim jest maść propolisowa. Opinie na temat jej skuteczności w leczeniu blizn oraz zapobieganiu ich powstawaniu są także pozytywne. Podczas stosowania produktu warto pamiętać o dodatkowej ochronie chorobowo zmienionych miejsc – ze względu na barwę propolisu, maść może zostawiać żółte ślady na odzieży lub pościeli.

Przygotuj maść samodzielnie

Jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstw pszczelego lekarstwa, możemy zakupić produkt w prawie każdej aptece lub wykonać go samodzielnie. Istnieją dwa najczęściej wykorzystywane sposoby przygotowania tego specyfiku. Maść propolisową możemy przygotować bezpośrednio z kitu pszczelego lub z jego ekstraktu. Druga metoda jest nieco czasochłonna. Wykonując maść samodzielnie, mamy pewność co do pochodzenia wszystkich składników. Czysty kit pszczeli dostaniemy w sklepie zielarskim w postaci proszku bądź grudek.

Podstawowy przepis na maść propolisową Przepis na maść z ekstraktu
Składniki: wazelina kosmetyczna, propolis. Proporcje: propolis max 30% Dodatkowo: garnek, naczynie do kąpieli wodnej, pojemnik na produkt. Składniki: spirytus 70%, wazelina kosmetyczna, propolis. Proporcje: 50 g propolisu, 500 ml spirytusu, do przygotowania maści 100 ml powstałego ekstraktu i 100 g wazeliny. Dodatkowo: garnek, naczynie do kąpieli wodnej, pojemnik na produkt, słoik.
Propolis oraz wazelinę umieścić w kąpieli wodnej na około 10 min do uzyskania jednolitej konsystencji. Przecedzić płyn przez sito, przelać do pojemnika. Rozkruszony propolis zalać spirytusem i odstawić na 2-3 tygodnie w ciemne miejsce, codziennie wstrząsając słoikiem z roztworem. Po upływie zadanego czasu, schłodzić płyn w lodówce przez 24h, przecedzić. Powstały ekstrakt rozpuścić w kąpieli wodnej razem z wazeliną i przelać do pojemnika.

Po zastygnięciu płynu wykonany produkt jest już gotowy do stosowania. Decydując się na wykonanie maści z ekstraktu, można wykorzystać pozostałość spirytusowej mikstury do wytworzenia kolejnej partii produktu lub także stosować zewnętrznie na skórę. W zależności od tego, skąd pochodzi kit pszczeli, właściwości maści mogą ulec zmianie, ze względu na zróżnicowane stężenie składników. Podczas produkcji specyfiku warto pamiętać, aby stosowany alkohol nie miał zbyt wysokiego stężenia, ponieważ prowadzi to do denaturacji białek. Jeśli mamy trudności z rozdrobnieniem kleistego składnika, warto przed przystąpieniem do produkcji maści schłodzić kit pszczeli. Dzięki temu jego skruszenie będzie łatwiejsze, co przyspieszy późniejszy proces tworzenia mieszanki. Wazelina natomiast powinna być opatrzona atestem jako produkt bezpieczny do zastosowania kosmetycznego.

Produkty pszczele to samo zdrowie – dzięki nim możemy zadbać o siebie, stosując naturalne składniki. Przygotowanie maści propolisowej nie jest trudne, wymaga jedynie zastosowania łatwo dostępnych składników, warto więc zatem wykonać ją samemu. Szczególnie, jeśli mamy znajomego pszczelarza, który dostarczy nam kit pszczeli z własnej pasieki.
 

Maść propolisowa – opinie
3.8 (76.36%) 11 głosów

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
W okresie wiosennym zastanawiamy się jak zrzucić zbędne kilogramy, aby latem zmieścić się w wymarzony kostium kąpielowy. Często wybieramy restrykcyjne diety lub co gorsze przestajemy…