Masz dziecko? Lepiej zrezygnuj z tych środków czystości

Posiadanie dzieci to wielka odpowiedzialność na każdej płaszczyźnie życia, również tej dotyczącej tak prozaicznej sprawy jaką jest sprzątanie domu. Zawarte w ogólnodostępnych detergentach substancje chemiczne mogą zagrażać życiu, ale też powodować alergie i uczulenia.

Skóra człowieka nie jest barierą szczelną. Wszystko z czym mamy kontakt wnika w naczynia krwionośne i dostaje się do naszego organizmu. Najbardziej narażone na czynniki zewnętrzne są dzieci, których skóra jest zdecydowanie cieńsza. Szczególnym okresem jest pierwszy rok życia naszego dziecka, kiedy skóra jest bardzo wrażliwa i  podatna na alergeny.

Producenci detergentów są zobowiązani przez prawo Unii Europejskiej do informowania konsumentów, jak bezpiecznie i efektywnie stosować środki czystości – dlatego zawsze przed kupnem danego produktu powinniśmy dokładnie przestudiować jego etykietę. Zawierają one nie tylko skład chemiczny, ale również ostrzeżenia oraz informacje dotyczące postępowania w razie wypadku.

Wiele popularnych środków piorących i czyszczących posiada na etykiecie informację, aby przechowywać produkt poza zasięgiem dzieci. Oczywiście do tej zasady powinniśmy się bezwzględnie stosować. Połknięcie lub podrażnienie oczu malucha przez taki specyfik może być bardzo niebezpieczne. Małe dzieci wykazują się nieposkromioną ciekawością, dlatego musimy się upewnić, że na ich drodze nie znajdują się detergenty – zwłaszcza, że kolorowe opakowania o opływowych kształtach mogą im się wydać fascynującą zabawką.

Masz dziecko? Unikaj chemicznych środków do prania.

Podstawą, aby uchronić dzieci od alergii i podrażnień skóry jest dobór odpowiedniego środka do prania ubrań. Najlepiej unikać proszków do prania ze względu na zawartość anionowych i niejonowych środków powierzchniowo czynnych. Są bardzo trudne do usunięcia i mogą krążyć w krwiobiegu kilka lat. Ponadto mogą powodować reakcje alergiczne i podrażnienie skóry. Są też jednym z podstawowych źródeł zanieczyszczeń gruntów i wód w naszym kraju. Enzymy stosowane w proszkach to proteazy, amylazy, lipazy i celulazy. Są skuteczne w niewielkich stężeniach i w niskiej temperaturze, a dodatkowo – ulegają w całości biodegradacji. Ich główna wada to możliwość wywołania podrażnienia dróg oddechowych i wystąpienia alergii. Preparat do prania ubrań dziecięcych powinien być także pozbawiony wybielaczy optycznych. Są to sztuczne składniki, które zamiast wybielać, powodują wyłącznie złudzenie bielszej tkaniny. Ostatnimi z niepożądanych komponentów są fosforany. Pomimo iż przeciwdziałają pojawianiu się osadów, bardzo szkodzą środowisku.

Szkodliwe zapachy

Bardzo popularne ostatnio odświeżacze powietrza mogą doprowadzić do podrażnienia u dzieci dróg oddechowych, a także astmy. Odświeżacze w swoim składzie zawiera formaldehyd, który ma działanie niebezpieczne dla zdrowia. Częstym efektem kontaktu dziecka z tym środkiem jest biegunka u dzieci, a także bóle głowy.

Toaleta pod lupą

Posiadając dzieci, szczególną uwagę należy zwrócić na stosowane tam detergenty i to z dwóch powodów. Pierwszy to zagrożenia wynikające ze składu preparatów, a drugi to z połknięciem lub ich wypiciem. Kiedy w muszli klozetowej pojawia się kapsułka do czyszczenia to mało osób wie, że jest to produkt silnie żrący. Może podrażniać oczy, skórę, a także działać negatywnie na drogi oddechowe. Kostki czyszczące zawierają też wodorek sodu, dlatego należy bardzo uważać, aby dziecko nie połknęło kostki, może to grozić poważnym uszkodzeniem skóry.

Wymień płyn do mycia naczyń na naturalny

Produkt, który jest najczęściej używany i dlatego powinien zostać wycofany z kuchni na stałe to płyn do mycia naczyń. Zawiera w swoim składzie, suchy chlor, wybielacze, środki usuwające bakterie, a także tłuszcz i brud. Jeśli nie wypłuczemy dokładnie naczyń, szkodliwe substancje przedostają się do organizmu wraz z jedzeniem. Może dojść wtedy do zatrucia w postaci biegunki i innych rewolucji żołądkowych. Alternatywą dla tradycyjnego płynu do mycia naczyń jest jego odpowiednik w kostce przypominającej mydło lub przestaw się na płyny do mycia naczyń o naturalnym składzie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Już w najbliższy weekend w Poznaniu odbędą się Targi Kosmetyków Naturalnych EKOPIĘKNO. Wydarzenie to ucieszy wszystkie fanki naturalnej kosmetyki. W jego trakcie będzie można porozmawiać…