Metakrylan – niebezpieczny składnik lakierów hybrydowych

Lakiery hybrydowe to niesamowita wygoda dla kobiet, które dbają o nienaganny wygląd paznokci. Jest to też świetna alternatywa dla tych pań, które muszą mieć paznokcie zawsze w idealnym stanie z racji wykonywanej pracy. Manicure i pedicure hybrydowy utrzymują się na paznokciach, dopóki nie zdejmiemy go w profesjonalnym gabinecie. Jednak czy ta wygoda jest całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia?

Dziś dosłownie wszędzie możemy zdobyć akcesoria niezbędne do własnoręcznego wykonania manicure hybrydowego. W każdej galerii znajduje się przynajmniej jedno stoisko z takimi akcesoriami. Czasami by dostać się do gabinetu “na paznokcie” musimy czekać nawet trzy tygodnie. Hybrydy mają jedną bardzo ważną zaletę: trzymają się zdecydowanie dłużej na dłoniach niż zwykły lakier i nie musimy czekać kilka godzin na jego wyschnięcie.

A teraz coś, co nie każdej posiadaczce hybrydowych paznokci się spodoba.

Stowarzyszenie Dermatologów z Wielkiej Brytanii uznało składnik lakierów hybrydowych – metakrylan metylu – za substancję powodującą epidemię alergii kontaktowych w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Stowarzyszenie podało również informację, że koniecznie trzeba uważać na bezpośredni kontakt z chemikaliami.

“Metakrylan metylu (MMA) jest wchłaniany do krwi przez płuca, przewód pokarmowy i skórę. Wchłanianie metakrylan metylu drogą oddechową potwierdzają: wyniki szeregu badań”1

Niepożądane działanie metakrylanu nie jest jednak żadną niespodzianką, a faktem znanym od lat. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków odnotowała liczne skargi klientów dotyczące alergii kontaktowych oraz zapaleń skóry. Spowodowało to, że w 1974 roku produkty zawierające 100% ciekłego metakrylanu metylu zostały wycofane ze sprzedaży. W lakierach hybrydowych występuje on obecnie w dużo mniejszej ilości, mimo to ciągle powoduje on reakcje niepożądane.

Co ciekawe…

W związku ze żrącym i uczulającym działanie metakrylanu etylu i metylu na skórę amerykańskie stowarzyszenie producentów metakrylanu – Methacrylate Producers Association (MPA) – wydało opinię, że związki te nie powinny znajdować się w preparatach do stylizacji paznokci. Jednak w dalszym ciągu się w nich znajdują.

Oprócz akrylanów w lakierach hybrydowych występuje często formaldehyd, również toksyna na którą powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży. Na sklepowych półkach z łatwością odnajdziemy kosmetyki posiadające formaldehyd lub jego pochodne w składzie. Jest on również w zawarty w odżywkach do paznokci czy klejach do rzęs. Unikajmy kosmetyków zawierających aldehyd mrówkowy i czytajmy etykiety. Ostrożność powinni zachować przede wszystkim alergicy i osoby cierpiące na choroby skóry.


1. A. ŚWIDWIŃSKA-GAJEWSKA ,M.  KUPCZEWSKA-DOBECKA  “Metakrylan metylu – Dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego” , Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy 2009, nr 3(61), s. 127-158

2. Singh A, Lawrence W, Autian J. Embryonic-fetal toxicity and teratogenic effects of a group of methacrylates esters in rats. J. Dent. Res, 1972, 51, 1632-1638

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Niemal połowa internautów nie wierzy w globalne ocieplenie, 80 proc. nie wie czym jest ślad węglowy, a tylko co trzeci interesuje się stanem środowiska i zagrożeniami związanymi…