Tłusta cera i nadmierne przetłuszczanie skóry – problem każdej z nas!

Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy jesteśmy poddawani wysokim temperaturom nasze gruczoły łojowe pracują intensywniej niż zwykle. Nie mamy wpływu na typ skóry i musimy radzić sobie jak potrafimy. Jednak stale przetłuszczająca się skóra twarzy i włosów jest wyjątkowo uciążliwa.

Przypadłość ta dotyczy kobiet i mężczyzn w każdym wieku. U młodszych przyczyną mogą być przemiany hormonalne. Na pracę gruczołów ma też wpływ okres menopauzy lub ciąża. Przetłuszczona skóra to również rozszerzone pory, które są bardzo częstym powodem wizyty w gabinetach kosmetycznych.

„W czasie pokwitania synteza łoju osiąga wartość maksymalną i następnie powoli spada wraz ze zmniejszaniem się produkcji androgenów.” (2)


Aetiology of acne vulgaris – review of present literature. Bergler-Czop, Beata. Postępy Dermatologii i Alergologii; Poznan, Tom 27, Nr / wydanie 6 (2010): 467

Sposoby na tłustą cerę:

Po pierwsze: jedz zdrowo

Zacznijmy od zadbania o odpowiednią dietę, ponieważ to co jemy ma ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. By zapobiec jej przetłuszczaniu  jedzmy produkty bogate w cynk, siarkę oraz antyoksydanty. Pijmy zieloną herbatę, jedzmy borówki, szparagi i inne warzywa i owoce. Unikajmy natomiast produktów z dużą zawartością barwników i konserwantów, ponieważ te pobudzają gruczoły do produkcji łoju.

Po drugie: przetłuszczająca się skóra głowy? Zadbaj o nawilżenie skóry!

Druga sprawa to odpowiednie nawilżanie skóry. Częstym błędem popełnianym przy tym typie cery jest stosowanie preparatów, które ją wysuszają. Zapamiętajmy więc:

Każda skóra potrzebuje nawilżenia, nawet tłusta!

Z nadprodukcją łoju łączy się też często trądzik, jednak nie zawsze. Badania dowodzą, że ograniczenie wydzielania łoju powoduje poprawę wyglądu skóry. Jednak nie można nadmiernie jej przesuszać  i całkowicie pozbywać się łoju.  Ważne by używać kosmetyków, które ani nie podrażnią ani nie wysuszą twojej skóry, ponieważ im bardziej będzie narażona na wysuszenie, tym więcej łoju będzie produkować.

Warto unikać kosmetyków do twarzy z SLS i SLES, czyli  składnikami, które są dodawane do płynów piorących dywany, płynów do mycia naczyń – oczywiście w większych stężeniach. W kosmetykach występują one w żelach do twarzy, piankach, szamponach. Jest to detergent wysuszający skórę, a zatem sprzyjający nadprodukcji łoju.

Po trzecie: krem na tłustą cerę!

Szukajmy kosmetyków z dobrym składem, które nie podrażniają, nie uczulają, a ich składniki są bezpieczne. Dobry krem nie musi kosztować fortuny, a my nie potrzebujemy trzech kremów na dzień, które będziemy stosować naprzemiennie. Zainwestuj w dobry krem na noc, na dzień i pod oczy i korzystaj z nich regularnie zużywając przynajmniej dwa opakowania. Tylko wtedy taka pielęgnacja ma sens, ponieważ dopiero po dłuższym stosowaniu kosmetyku możemy zauważyć jakiekolwiek efekty jego działania. Skomponuj swój własny minimalistyczny zestaw do demakijażu, ponieważ to jeden z najistotniejszych kroków w pielęgnacji codziennej, którego nie można pomijać – dobry demakijaż to podstawa!

Po czwarte: postaw na kosmetyki naturalne na tłustą cerę!

„Wiele naturalnych kosmetyków bardzo pomogło mi uporać się z problemem, jaki klient miał na twarzy”

– jest to informacja, którą często słyszę od moich koleżanek kosmetolożek. Okazuje się, że czasami skóra klienta jest tak podrażniona przez niewłaściwe kosmetyki, że nic poza produktami naturalnymi nie wchodzi w grę. Zresztą, coraz więcej firm wprowadza na rynek kosmetyki z 92-99% zawartością składników naturalnych. Oznacza to, że na tego typu produkty zapotrzebowanie jest i ciągle rośnie. Możemy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne w specjalistycznych gabinetach, jednak bez właściwej pielęgnacji domowej możemy zapomnieć o prawidłowym funkcjonowaniu naszej skóry.


Mourelatos K, Eady EA, Cunliffe WJ, et al. Temporal changes in sebum excertion and priopionibacterial colonization in preadolescent children aith and without acne. Br J Dermatol 2007; 156: 22-31.

Oceń:

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
W Polsce każdego roku zabijamy ponad miliard kurczaków. Niestety aż 98% tych zwierząt hodowanych jest w fermach przemysłowych, co oznacza że ich życie jest wypełnione…