Obrońcy zwierząt apelują o Wielkanoc bez klatek

Już ponad 750 tysięcy osób podpisało się pod projektem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej “Koniec Epoki Klatkowej”, której celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu hodowli zwierząt w klatkach na terenie UE. Stowarzyszenie Otwarte Klatki w swojej najnowszej akcji zachęca do pochylenia się w czasie świąt nad losem wielkanocnych symboli – kurczaków oraz królików – i podpisania petycji.

Koniec Epoki Klatkowej Otwarte Klatki

Projekt “Koniec Epoki Klatkowej” został złożony w Parlamencie Europejskim 25 września 2018 r. Jeśli przez rok pod Inicjatywą podpisze się milion obywateli Unii Europejskiej, trafi ona do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które rozważą implementację prawną jej założeń.

Organizatorzy – ponad 150 organizacji prozwierzęcych z całego świata – postulują wprowadzenie zakazu stosowania wszystkich klatek w hodowli zwierząt gospodarskich: klatek dla kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów hodowlanych, kur niosek hodowlanych, przepiórek, kaczek i gęsi, a także kojców porodowych i inseminacyjnych dla macior oraz indywidualnych zagród dla cieląt.

Miliony zwierząt w całej Europie spędzają całe swoje życie w ciasnych klatkach. Kury nioski są tak stłoczone, że nie mogą rozprostować skrzydeł. Króliki zamiast kicać po łące, trzymane są w ścisku tak dużym, że nie mogą się swobodnie poruszać, a ich łapy rani metalowe podłoże. Większość macior spędza całe swoje życie w kojcach porodowych, w których nie mogą się obrócić  – mówi Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – To najwyższy czas, aby okrutne praktyki w hodowli zwierząt gospodarskich odeszły raz na zawsze do historii. – dodaje.

Otwarte klatki

Aktywiści postanowili wykorzystać okres Wielkanocy, aby zwrócić uwagę na warunki, w jakich hodowane są znane ze świątecznych koszyczków i dekoracji króliki, czy kurczaki. W serii grafik oraz spocie reklamowym pastelowa wielkanocna estetyka zostaje brutalnie zderzona z migawkami z ferm przemysłowych. Odbiorcy nie zostają jednak pod koniec jedynie z poczuciem dyskomfortu i bezsilności – organizatorzy zachęcają do podpisania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej i przyczynienia się tym samym do poprawy losu zwierząt hodowlanych.

Według najnowszych badań Eurobarometru dla 86% Polaków istotna jest ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych, 72% uważa, że powinien być on w Polsce lepiej chroniony, a 59% społeczeństwa chciałoby więcej informacji na temat warunków chowu zwierząt. Wierzymy, że zarówno Polska, jak i Europa są gotowe nie tylko na Wielkanoc, ale także całą przyszłość bez klatek – podsumowuje Maria Madej.

źródło: mat. prasowe OtwarteKlwatki

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
13 kwietnia odbył się w Krakowie po raz pierwszy Festiwal Zero Waste zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. W budynku Radia Kraków, partnera imprezy, można…