Olejki eteryczne do włosów

Piękny zapach to nie jedyna zaleta substancji, jakimi są olejki eteryczne, choć bez wątpienia znalazły one szerokie zastosowanie w aromaterapii. W niewielkich buteleczkach z roślinnym płynem kryje się znacznie więcej niż charakterystyczna nuta zapachowa – bogactwo cennych składników, które mogą korzystnie wpłynąć na włosy i skórę głowy, dotknięte problemem wypadania, przetłuszczania czy suchości.

Czym są olejki eteryczne?

Substancje, o których mowa, stanowią mocno skoncentrowaną mieszankę składników zapachowych, które są pozyskiwane z roślin. Mogą być pozyskane z liści, kwiatów, nasion czy nawet łodyg i korzeni – zarówno w formie świeżych fragmentów roślin, jak i tych suszonych. Olejki eteryczne są lotnym, rzadkim płynem, który najczęściej otrzymywany jest w wyniku destylacji. Do innych metod ich produkcji należą ekstrakcja, wytłaczanie czy filtracja. Pod względem składu chemicznego stanowią kompozycję aldehydów, ketonów, estrów, alkoholi, terpenów oraz wielu innych związków organicznych. Najczęściej nie rozpuszczają się w wodzie, a w alkoholach oraz są palne. Ich kolor bywa różny – w zależności od kompozycji składników mogą być bezbarwne lub lekko zabarwione na żółto, zielono czy brązowo.

Rośliny, z których są pozyskiwane olejki eteryczne to tak zwane rośliny olejkodajne, mają one najczęściej przyjemny zapach i specyficzny smak. Zawartość substancji w organach roślin jest zmienna i zależy nie tylko od danego gatunku, ale i otoczenia, w którym rośnie czy pory dnia. Najwięcej olejków eterycznych pozyskuje się w okresie poprzedzającym kwitnienie lub w czasie dojrzewania owoców, z których pozyskuje się substancje. Głównym celem, dla którego rośliny produkują składniki zapachowe, jest wabienie owadów zapylających. Olejki eteryczne mogą również zniechęcać roślinożerców do spożycia danego okazu, a nawet osłabiać rozwój konkurencyjnych roślin. Warto wspomnieć, że z różnych części okazu można pozyskać różnego rodzaju olejki eteryczne, choć jest to właściwie ta sama roślina.

Cenne właściwości olejków

Medycyna naturalna oraz kosmetyka bardzo często korzystają z dobrodziejstw natury, jakimi są olejki eteryczne. W związku z tym, że skład substancji jest zmienny i wyjątkowo skomplikowany, nie są one traktowane jako leki, ale są szeroko stosowane w aromaterapii i dodawane do mnóstwa kosmetyków. Właściwości olejków zapachowych to między innymi działanie:

  • przeciwbakteryjne – wstrzymanie rozwoju drobnoustrojów – olejek majerankowy, tymiankowy, miętowy,
  • drażniące – rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie wytwarzania przeciwciał – olejek eukaliptusowy, rozmarynowy,
  • znieczulające i uspokajające – olejek z melisy, walerianowy,
  • wykrztuśne – dezynfekcja dróg oddechowych, stymulacja wydzielania śluzu – olejek sosnowy, szałwiowy,
  • moczopędne, żółciopędne, ułatwiające trawienie.

Substancje posiadają zbawienny wpływ na skórę twarzy i ciała – regulują wydzielanie sebum, mają właściwości tonizujące, łagodzące i ściągające. Często przyspieszają gojenie się ran oraz leczenie blizn czy przebarwień na skórze. Ze względu na wspomniane wcześniej właściwości dezynfekujące zapobiegają rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów, które mogą powodować różnego rodzaju stany zapalne. Olejki eteryczne posiadają także właściwości przeciwutleniające oraz regeneracyjne, dzięki czemu mogą spowalniać starzenie się skóry. Lista ich zalet wydaje się niemal nieskończona – wybierając odpowiedni olejek, możemy skutecznie wspomóc pielęgnację włosów, a nawet całego ciała.

Na co uważać podczas stosowania olejków eterycznych?

Ze względu na ich drażniące działanie konieczne jest wykonanie próby alergicznej przez ich zastosowaniem. Mocno skoncentrowany wyciąg z roślin może powodować reakcję alergiczną, warto więc wcześniej sprawdzić, jak zachowuje się skóra po nałożeniu niewielkiej ilości produktu. Wiele z olejków eterycznych posiada także właściwości fotouczulające, na przykład te, które uzyskuje się z cytrusów. Nie można ich zatem stosować przed wyjściem na słońce, ponieważ istnieje wysokie ryzyko poparzenia skóry. Warto sprawdzić, czy działanie drażniące olejku występuje także po jego rozcieńczeniu olejem – dzięki mniejszemu stężeniu składników aktywnych możemy uzyskać pożądane efekty bez podrażniania skóry.

Istotna jest także wiedza na temat ich stosowanie podczas ciąży oraz aromaterapii u dzieci. Kobiety oczekujące dziecka powinny unikać olejków eterycznych, takich jak rozmarynowy, szałwiowy, majerankowy, jałowcowy, jaśminowy, melisowy. Źródła podają różne listy zakazanych substancji, warto więc być ostrożnym i upewnić się, że dany produkt będzie w tym okresie bezpieczny i nie będzie negatywnie oddziaływał na hormony. W przypadku stosowania olejków eterycznych u dzieci, na przykład do aromaterapii, trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ większość z substancji jest silnie drażniących. W obu przypadkach warto wcześniej zasięgnąć porady specjalisty, aby mieć pewność, że olejek nie zagrozi w żaden sposób zdrowiu.

Naturalna pielęgnacja włosów olejkami eterycznymi

Piękne i lśniące włosy to zarówno zasługa dobrej diety, jak i dobrania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku pielęgnacji włosów na długości najczęściej stosuje się oleje roślinne, natomiast skórę głowy z powodzeniem możemy traktować kosmetykami zawierającymi olejki eteryczne, zarówno w skoncentrowanej postaci, jak i rozcieńczone olejem lub innym płynem. Substancje te, mogą zdziałać cuda, jeśli są odpowiednio dobrane i stosowane z umiarem:

  • wpływają korzystnie na porost włosów,
  • pomagają w leczeniu łupieżu i stanów zapalnych,
  • działają przeciwgrzybiczo oraz antybakteryjnie chroniąc skórę głowy.
  • poprawiają krążenie i wzmacniają cebulki włosów,
  • zmniejszają przetłuszczanie się.

Delikatna skóra głowy często jest bardziej wrażliwa na podrażnienia, dlatego tym bardziej zalecane jest uprzednie wykonanie testu alergicznego i stopniowe zwiększanie koncentracji olejku.

Dobierz olejek do swoich włosów

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie substancji o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Do takich olejków należą między innymi ten z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, miętowy, lawendowy czy oregano. Przeglądając składy kosmetyków, można natknąć się na wiele inspiracji dotyczących zastosowania poszczególnych z olejków eterycznych. Olejek eukaliptusowy dodawany jest do kosmetyków z celu uzyskania efektu odświeżenia i nadania produktowy działania dezynfekującego. Ten, który jest pozyskiwany z drzew kamforowych, bardzo często stosuje się przy kuracji zapobiegającej wypadaniu włosów. Rodzaj olejku dobierany jest więc do problemu, który dotyczy skóry głowy i włosów.

Co chcemy osiągnąć podczas pielęgnacji włosów? Jaki rodzaj olejku eterycznego wybrać?
zmniejszenie przetłuszczania się włosów z drzewa herbacianego, tymiankowy, rozmarynowy
poprawienie krążenia tymiankowy, geraniowy, miętowy, lawendowy, rozmarynowy
pobudzenie włosów do wzrostu z nasion marchwi, lawendowy, tymiankowy, rozmarynowy, sosnowy
rozwiązanie problemu suchych włosów pomarańczowy, z drzewa sandałowego, lawendowy, z ogórecznika
wzmocnienie skóry i włosów jałowcowy, miętowy, cedrowy, geraniowy, tymiankowy, ylangowy
zwalczenie łupieżu szałwiowy, eukaliptusowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy

U osób chorych na łuszczycę sprawdzi się dobrze olejek bergamotowy, który wspomaga leczenie tego typu schorzeń. Podobnie zadziała olejek lawendowy, który stosuje się w leczeniu egzemy. Jeśli posiadamy skórę tłustą, która dodatkowo zmaga się z problemem wypadających włosów, dobrze sprawdzi się olejek tatrakowy, który ma działanie antyseptyczne oraz poprawiające krążenie.

Jak można zauważyć, najszersze zastosowanie w pielęgnacji skóry głowy posiadają olejek lawendowy, tymiankowy oraz rozmarynowy – to od nich warto rozpocząć przygodę z pielęgnacją włosów substancjami zapachowymi. Można także zdecydować się na gotowe kompozycje olejków eterycznych, które są przeznaczone specjalnie do pielęgnacji włosów i radzenia sobie z konkretnymi problemami skóry głowy. Mieszanki możemy wykonać także samodzielnie, dobierając olejki do indywidualnych potrzeb naszych włosów i skóry.

Jak stosować olejki eteryczne do pielęgnacji włosów?

Zastosowanie wyciągów z roślin jest bardzo szerokie – w dużej mierze zależy od dostępności innych produktów oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Jednym z najpopularniejszych zastosowań olejków eterycznych jest ich wykorzystanie w formie wcierek do włosów, nakładanych na skórę. Mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z ulubionym olejem. Jako bazę do olejowania stosuje się produkt, który jest zgodny z potrzebami włosów i ich porowatością – dobrze sprawdzą się oleje kokosowe lub arganowe, które wzbogacamy wybranym olejkiem eterycznym w niewielkiej ilości. Substancje zapachowe można również wprowadzić do pielęgnacji włosów już na etapie samego mycia – dodawane do szamponu lub odżywki wzmocnią działanie pielęgnacyjne produktu oraz zapewnią wspaniałe doznania zapachowe. Jednym ze sposobów na ich wykorzystanie są także płukanki – znacznie szybsze niż te, które wykonywane są z zaparzanych wcześniej ziół. Kilka kropel olejku, odrobina mleka w celu emulgacji substancji i litr wody wystarczą, aby poprawić wygląd włosów. Świetnym rozwiązaniem będzie także samodzielne wykonanie suchego szamponu z dodatkiem ulubionej substancji zapachowej. Parę kropli olejku eterycznego w połączeniu z mąką ziemniaczaną pozwoli uzyskać domowy produkt, skutecznie i szybko odświeżający fryzurę.

Kupując tego rodzaju produkty do codziennej pielęgnacji włosów, warto pamiętać, aby pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Olejki eteryczne do włosów i nie tylko powinny być przebadane dermatologicznie, atestowane i najlepiej w 100% naturalne. Tylko czysty produkty, pozbawiony zbędnych konserwantów oraz zanieczyszczeń pozwoli uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty z kuracji. Warto także pamiętać, by zakupione substancje przechowywać w szczelnie zamkniętych buteleczkach, w ciemnym miejscu, co pozwoli utrzymać ich trwałość przez długi czas i zachowa cenne właściwości produktów. Butelki wykonane z ciemnego szkła zapobiegają procesowi utleniania, który może zachodzić pod wpływem światła.

Podczas produkcji olejków eterycznych powstają także inne, równie cenne substancje, jakimi są hydrolaty. Są delikatniejsze, wodniste oraz bezbarwne i również mogą być z powodzeniem stosowane w pielęgnacji włosów. Cenne składniki możemy dostarczyć, dodając produkt do płukanki, wcierki, kompozycji olejów oraz maseczki. Ich działanie jest delikatniejsze niż w przypadku olejków eterycznych, dlatego czas oczekiwania na efekty często jest znacznie dłuższy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Już ponad 750 tysięcy osób podpisało się pod projektem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej “Koniec Epoki Klatkowej”, której celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu hodowli zwierząt w klatkach…