Pierwszy Festiwal Zero Waste w Krakowie


13 kwietnia odbył się w Krakowie po raz pierwszy Festiwal Zero Waste zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. W budynku Radia Kraków, partnera imprezy, można było zakupić różnego rodzaju akcesoria i przedmioty codziennego użytku wytworzone w tym duchu. Odwiedzający mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach i wykładach, podczas których można było dowiedzieć się więcej o tym jak żyć zgodnie z duchem ekologii, jak nie marnować jedzenia i ograniczać ilość odpadów, które codziennie wytwarzamy.

Festiwal Zero Waste w Krakowie

Co przygotowali wystawcy? Wśród oferowanych produktów można było między innymi znaleźć woreczki wielorazowego użytku uszyte z materiałów z odzysku (od firmy Maruna) – idealne na zakupy lub do przechowywania żywności: np. owoców, kaszy czy nawet mąki. Na innym stoisku firma Perfect Cup oferowała kubeczki menstruacyjne, dzięki którym można zrezygnować z jednorazowych środków higienicznych – tamponów czy podpasek.

Festiwal Zero Waste w Krakowie woreczki z firanek
Festiwal Zero Waste w Krakowie
Festiwal Zero Waste w Krakowie kubki z bambusa
Bez resztek Jagna Niedzielska

Wśród innych ekologicznych produktów znalazły się też butelki i kubki od Mojabutelka: wykonane z bambusa, naturalne, biodegradowalne i wytworzone zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju przez lokalne firmy rodzinne w Wietnamie. Podczas imprezy można było także kupić książki o tematyce zero waste – jedną z nich był kulinarny poradnik Jagny Niedzielskiej “Bez resztek”.

Festiwal był nie tylko okazją do zakupów, ale także do wymiany ubrań. Każdy mógł przynieść i powiesić na specjalnie przygotowanych wieszakach swoje rzeczy, a w zamian wybrać inne i zabrać ze sobą do domu.

Festiwal Zero Waste w Krakowie wymiana ubrań
Festiwal Zero Waste w Krakowie wymiana ubrań

Pierwszy festiwal Zero Waste odwiedziło sporo osób – bilety (które były darmowe) na wykłady i warsztaty zostały całkowicie “wyprzedane” przed imprezą.

Zero waste to filozofia, zgodnie z którą zamiast marnować jedzenie czy wyrzucać niepotrzebne przedmioty powinniśmy zredukować ilość odpadów do minimum i znajdywać nowe zastosowania dla niepotrzebnych rzeczy. Nie należy pozbywać się starych ubrań i wszelkich innych przedmiotów, ale dać im nowe życie: wykorzystać w innej formie lub przekazać komuś, komu mogą się przydać.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
W zagadnieniu zdrowej i zbilansowanej diety bardzo często przewija się pojęcie weganizmu, który stanowi nie tylko sposób na odżywianie, ale często również styl życia. Na…