Plogging – globalny trend na eco bieganie

Bieganie jest jednym z najbardziej popularnych sportów, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Spala kalorie, dodaje energii zapewnia zdrowie. Plusem biegania jest również fakt, że niweluje negatywne skutki siedzącego trybu życia. Szwedzi znaleźli sposób, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Funk Dooby from Kent, UK [CC BY-SA 2.0 (//creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Plogging, czyli połączenie biegania ze zbieraniem śmieci to dosyć kontrowersyjny sposób na uprawianie sportu, jednak ta dyscyplina ma wielu zwolenników. Termin Plogging został zaczerpnięty od słowa „jogging” oraz szwedzkiego „plock up”, czyli podnosić. Pomysł na ploggersów zrodził się przez przypadek. Biegacze mieli po prostu dosyć porozrzucanych w mieście i lasach śmieci. Drażniły ich tak bardzo, że postanowili biegać z workiem na śmieci i sprzątać to co znaleźli na swoich trasach do biegania. Choć pomysł zawdzięczamy krajom skandynawskim, to zwolennicy tego rodzaju biegania są na całym świecie, w tym od 2018 roku również w Polsce.

Ta nowa dyscyplina sportu wpisuje się w dwa mocne obecnie trendy. Pierwsze to bycie fit, a drugie eco. W mediach społecznościowych można spotkać wielu entuzjastów, którzy swoją aktywność sportową łączą ze sprzątaniem. Wrzucają zdjęcia z hasztagiem #plogging, inspirując innych, aby dokładnie w ten sposób praktykowali aktywne spędzanie czasu.

Plogging ma też swoją technikę biegania. Podstawowym wysiłkiem jest klasyczny jogging, ale oprócz tego, kiedy na swojej drodze spotykamy śmieci, musimy się zatrzymać i podnieść je. To oznacza, że oprócz biegania nasz organizm wykonuje dodatkowe ćwiczenia, zresztą doskonale wszystkim znane np. przysiady lub skłony. Zdarza się również, że konieczna jest zmiana trasy, kiedy śmieci znajdują się w oddalonym miejscu lub znajdują się na innej wysokości niż jesteśmy. W całej akcji, chodzi o to, aby zebrać nawet kilka drobnych śmieci. To przede wszystkim dbałość o naszą planetę.

Bieganie eco ma wiele plusów: zwiększa motywację, urozmaica trening, dodatkowy ciężar, im więcej śmieci zbierzesz, tym mocniej będą pracowały mięśnie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
W prawie każdym kosmetyku do makijażu lub pielęgnacji ciała i twarzy możemy znaleźć substancje barwiące. Barwniki znajdują się wszędzie - w żywności, kosmetykach, lekach, chemii…