Płyny do płukania i ich tajemniczy skład

Nektary, koncentraty, płyny, takie określenia przypisane są płynom zmiękczającym tkaniny. Wanilia, konwalia, lilia…oprócz licznych zapachów, nasz wzrok przyciągają kolorowe opakowania. Dodawane do prania powodują, że w całym domu unosi się bardzo intensywny zapach, wcześniej wybranego aromatu. Czy jednak płyny do płukania są bezpieczne dla naszego zdrowia. Co kryje się w ich składzie?

Każdy z nas lubi, kiedy jego ubranie pachnie, a kładąc się do łóżka zapach świeżej pościeli unosi się w całym pomieszczeniu. Producenci płynów do prania, chcąc spełnić oczekiwania konsumentów, wprowadzają produkty tzw. combo. Oprócz podstawowych funkcji zmiękczających tkaninę, płyny pomagają zachować kształt, kolor tkanin, zapobiegają zagnieceniom, mechaceniu,  ułatwiają prasowanie, podczas noszenia ubrania uwalniają zapach, a nawet są takie, które przyspieszają schnięcie tkanin. Pomijając wszystkie „cudowne” właściwości płynów do płukania, warto przed ich zakupem poznać skład.

Płyn do płukania tkanin – szkodliwy czy nie?

Najczęściej w płynach do płukania znajdują się takie składniki jak: chloroform, czyli substancja prowadząca do wymiotów, nudności, a nawet utraty przytomności. Dodatkowo działa drażniąco na oczy i skórę. Etanol i ftalany, czyli substancje uważane za czynniki mające negatywny wpływ na działanie hormonów, a także zaburzenia układu nerwowego. W składzie pachnących koncentratów jest też terpineol, czyli substancja powodująca zaburzenia układu nerwowego, drgawki, a także problemy z bólem głowy i utratą pamięci. Jest też składnik, który przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska uznawany jest za rakotwórczy. Mowa o benzenie.

Wysypka i swędzenie skóry po założeniu wypranych ubrań to najczęstsze objawy szkodliwych toksyn zawartych w płynach do płukania.

Jaki płyn do zmiękczania tkanin?

Bardzo szeroka paleta płynów zmiękczających, które dostępne są na rynku, sprawia, że konsumenci mogą wybrać produkt dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dla mam, dzieci oraz osób z alergiami czy o wrażliwej skórze mogą wybierać produkt o delikatnej kompozycji zapachowej, nie zawierającymi składników, które uznawane są potencjalnie za alergeny. Produkty te często bazują na składnikach pielęgnujących i ekstraktach roślinnych.

By uniknąć toksycznych składników w produktach do prania, można zrobić swój własny domowy płyn do płukania. Skład będzie opierał się przede wszystkim na sodzie oczyszczonej i olejkach eterycznych. W połączeniu z wodą i octem jabłkowym nie tylko będą zdrowe, ale także znacznie tańsze.

źródło: Naturalnews.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Jak donoszą badania EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) z 2016 roku, najwięcej pestycydów znajdowało się wówczas w pomidorach i jabłkach. Co to są pestycydy?…