Pokaż swój pasek – dołącz do akcji meteorologów!

Temperatura na Ziemi rośnie w dramatycznym tempie, naukowcy z całego świata już nie ostrzegają, ale alarmują twierdząc, że sytuacja ta doprowadzi do drastycznych zmian warunków życia na naszej planecie (o ile nie do wyginięcia naszego gatunku). Przyczyną problemów klimatycznych jest kumulacja gazów cieplarnianych, które dostają się do atmosfery wskutek spalania paliw kopalnianych, czyli wskutek działalności człowieka. Dlatego powstrzymanie zmian klimatycznych lub przynajmniej ograniczenie ich tempa jest naszym najważniejszym zadaniem.

Nie brakuje jednak osób, które nie zgadzają się z tymi doniesieniami twierdząc, że globalne ocieplenie to “pic na wodę i fotomontaż”. Zainteresowanych naukowymi argumentami odsyłamy do strony Nauka i klimacie, na której znajdziecie wiele informacji, które powinny przekonać największych sceptyków o tym, że jednak mamy problem i ocieplenie nie jest zjawiskiem naturalnym, ale spowodowanym działalnością człowieka.

Jak zmieniała się średnioroczna temperatura na świecie w latach 1850-2018, źródło: showyourstripes.info

Aby zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia meteorolodzy zachęcają nas  do włączenia się w akcję #ShowYourStripes. Jej celem jest obrazowe i proste przedstawienie problemu wzrostu temperatury na świecie. W ramach akcji należy pobrać grafikę pokazującą jak zmieniała się temperatura w twoim regionie i umieścić ją w mediach społecznościowych z hasztagiem #ShowYourStripes. Naukowcy mają nadzieję, że takie obrazowe przedstawienie problemu wzbudzi zainteresowanie i przekona niedowiarków o tym, że problem istnieje i wymaga działania.

Jak dołączyć do akcji? Wystarczy wejść na stronę //showyourstripes.info/, wybrać swój region i kraj, a w okienku obok pojawi się grafika pokazująca jak zmieniała się temperatura w wybranym miejscu. Każdy pasek reprezentuje średnią roczną temperaturę, a przedstawione na grafice dane obejmują okres od 1901 do 2018 roku. Im wyższa temperatura, tym cieplejszy jest kolor paska. Barwy na grafice przechodzą od niebieskiego do bordowego i jak można się domyślić obrazek jest po prawej stronie czerwony lub nawet bordowy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Budując związek, wpadamy zwykle w tę samą pułapkę: chcemy partnera czegoś nauczyć. Na przykład żeby ON przynosił kwiaty i wsłuchiwał się w problemy partnerki z…