Rewolucja w McDonalds: dzisiaj znikają plastikowe słomki!

8 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych – tyle trafia do mórz i oceanów każdego roku. Każdy z nas powinien na swoim poziomie ograniczyć zużycie plastiku. Niestety jest to trudne, jeżeli chcemy normalnie funkcjonować w dzisiejszym świecie, bo niemal każdy produkt, który kupujemy jest opakowany w plastik. Dlatego w walce ze skażeniem ogromną rolę odgrywają globalne korporacje, które mają ogromną skalę oddziaływania. Każda zmiana, którą wprowadzają może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem oraz – co niezwykle ważne – do zmiany nawyków klientów.

Problem plastiku dotyczy w dużej mierze fast foodów, wśród których od lat króluje McDonalds. Sieć działa na ponad 120 rynkach i obsługuje dziennie ok. 69 mln gości. W przypadku takiej skali każda zmiana ma duże przełożenie na ochronę środowiska. W McDonald’s już kilka lat temu rozpoczęła się wymiana sztućców na 100-proc. recyklingowane, jednak zmiana, która wchodzi w życie dzisiaj w naszym kraju ma jeszcze większe znaczenie. Od 23 stycznia we wszystkich restauracjach w Polsce dostępne będą już wyłącznie papierowe słomki, papierowe kubeczki do lodów McFlurry oraz papierowe patyczki do balonów. Nowe słomki mają wytrzymać w wodzie 5,5 godziny bez namakania. Takich zmian ma być więcej. Sieć pracuje nad nowymi rozwiązaniami i podkreśla, że nie będą one zauważalne dla klientów, ale odczuwalne dla środowiska.

Sama wymiana słomek to 160 mln sztuk w ciągu roku. Do tego 23 mln papierowych kubków do lodów McFlurry i 3,5 mln patyczków do balonów, które zamieniliśmy na papierowe odpowiedniki. Patrząc przez pryzmat skali, ta jedna słomka to naprawdę dużo dla redukcji plastiku. Ten system cały czas się doskonali i będziemy go stale ulepszać, żeby osiągać kolejne wyznaczone cele.

Tomasz Kurpiewski, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju, McDonald’s Polska

Zmiany te są wymuszone nie tylko dobrem naszej planety, ale też działaniami legislacyjnymi UE. Przykładowo Parlament Europejski przyjął dyrektywę SUP, która wprowadza zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych od roku 2021. Ten obejmie m.in. sztućce, talerze, kubki i mieszadła do napojów, pojemniki na żywność, patyczki higieniczne, uchwyty do balonów i plastikowe słomki. Od 2025 roku również nakrętki do butelek i kartonów na napoje będą musiały być do nich na stałe przytwierdzone, co ułatwi recykling. Część firm jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów zaczęła wprowadzać takie zmiany.

McDonald’s z pewnością więc przygotowuje się do zmian prawnych, ale trzeba przyznać, że nie jest to jedyne działanie firmy w zakresie ochrony środowiska. Firma od 2018 roku wdraża strategię Scale for Good, w ramach której firma między innymi chce znacząco zredukować ilość gazów cieplarnianych z restauracji, biur i w łańcuchu dostaw, doprowadzić do recyklingu wszystkich odpadów z sal jadalnych oraz wprowadzić opakowania wykonane ze źródeł odnawialnych, certyfikowanych bądź z odzysku.

Polska będzie pierwszym krajem w systemie McDonald’s, gdzie zostaną wprowadzone papierowe słomki najnowszej generacji.

źródło: Neewseria

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Posiadanie dzieci to wielka odpowiedzialność na każdej płaszczyźnie życia, również tej dotyczącej tak prozaicznej sprawy jaką jest sprzątanie domu. Zawarte w ogólnodostępnych detergentach substancje chemiczne…