Kwiaty i rośliny, które oczyszczą powietrze z toksyn w twoim domu

Powietrze w mieszkaniu, którym oddychamy może stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Wynika to z nadmiaru zanieczyszczeń, które kumulują się w pomieszczeniach zamkniętych. W oczyszczaniu powietrza pomogą nam specjalistyczne filtry, ale także kwiaty doniczkowe  które zniwelują szkodliwy wpływ środowiska.

Ufamy, że powietrze, którym oddychamy w domu, jest czyste i całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Niestety prawda jest inna. Badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza w mieszkaniu może być wyższe nawet o 70% od tego na zewnątrz.

Na pogorszenie się jakości powietrza ma wpływ m.in. nagromadzony kurz, ogień w kominku, suszenie ubrań na kaloryferze, niesystematyczne czyszczenie klimatyzacji, a także systemów wentylacyjnych.

Zapewnienie dobrego powietrza jest szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z alergiami, a także astmą oskrzelową.

Jednym ze skutecznych sposobów oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych są rośliny domowe. Naukowcy przeprowadzili szereg badań, dzięki którym wiadomo, które rośliny mogą pomóc w zwalczaniu związków organicznych.

Dobrze dobrane kwiaty mogą nawilżać powietrze, oczyszczać je z takich jak np. kurz, ograniczać rozwój mikrobów w powietrzu, a także redukować zatrucia chemiczne.

Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze

Aloes jest rośliną doskonale nawilżającą. Jego grube i mięsiste liście filtrują. Nocą wytwarzają tlen, który pochłania dwutlenek węgla. Jego niezwykłymi cechami są też właściwości lecznicze.

Kwiat, który powinien pojawić się na stale w sypialni to skrzydłokwiat. Ta ciekawa roślina pochłania aceton, benzen i formaldehyd, jednocześnie oczyszcza z tych toksyn.

Aloes, foto: floradania.dk
Skrzydłokwiat, foto: floradania.dk

Bluszcz pospolity skutecznie oczyszcza powietrza w tym tez pochlania formaldehyd, czyli bezbarwny gaz o charakterystycznej woni, który w przekraczającej normie 25% działa toksycznie np. na drogi oddechowe.

Gerbera doniczkowa, nie tylko wygląda pięknie, ale jest też rośliną o właściwościach oczyszczających z substancji szkodliwych np. takich, które wydzielane są z farb i klejów, wykładzin i syntetycznych tkanin. Gerbera pochłania również dym papierosowy.

Pelargonia to kwiat, który zawiera w swoich liściach olejki eteryczne. Wydobywający się z nich zapach wpływa korzystnie na drogi oddechowe.

Bluszcz, foto: floradania.dk
Pelargonia w mieszkaniu, foto: pelargoniumforeurope.com

Powinna znaleźć się też ta roślina – dracena. Ta imponująca czasami rozmiarami roślina, oczyszcza z gazów uwalnianych przez substancje zawarte w farbach i rozpuszczalnikach (ksylen, trójchloroetylen i formaldehydu).

Kwiaty potrafią również zwiększać wilgotność powietrza. Do najlepszych „nawilżaczy” należą szeflera i paproć. Bardzo duża powierzchni liści w tych roślinach pozwalają na oddawanie wody do powietrza, a dodatkowo neutralizują promieniowanie emitowane przez komputer czy telewizor. Plusem posiadania paproci, jest też fakt, że skutecznie oczyszczają z zarazków wydzielanych z wykładzin, tapet, mebli.

Dracena , foto: floradania.dk
Szeflera, foto: floradania.dk

Warto podkreślić, że posiadanie w mieszkaniu roślin doniczkowych korzystnie wpływa też na psychikę człowieka. Kolor zielony rośliny nie tylko koi nerwy, ale też poprawia samopoczucie, korzystnie wpływa na pracę Twoich płuc i krążenie krwi.

Zatem nie trzymaj roślin tylko w ogrodzie! Upiększ swoje wnętrza w mieszkaniu!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Może zastąpić krem do twarzy i pod oczy, odżywkę do włosów, delikatny filtr przeciwsłoneczny, balsam do ciała, pomadkę do ust oraz krem do rąk. Wiele…