Rząd wprowadzi kaucję za plastikowe butelki

Zanieczyszczenie plastikiem to problem, który dotknął całą nasza planetę. Walka z plastikowymi odpadami nie jest prosta i jak na razie nie znaleziono rozwiązania, które pozwoliłoby skutecznie i na dużą skalę pozbyć się tego problemu. Możemy jednak ograniczyć ilość śmieci w postaci plastikowych opakowań i zadbać o to, by nie kończyły one w koszu z odpadami zmieszanymi, ale trafiały do recyclingu. Pomóc ma w tym nowy pomysł naszego rządu: wprowadzenie kaucji za plastikowe butelki.

Jak zapowiedział Ministerstwa Środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z “Super Expressem”:

Opłaty nie będą dotyczyły tylko butelek, ale wszelkiego rodzaju opakowań. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której to wprowadzający na rynek opakowania powinien płacić za ich utylizację i za ich zebranie.

Kaucja ma dotyczyć opakowań plastikowych PET (z polimeru termoplastycznego). Będą to więc butelki po napojach, a także opakowania po lekach, środkach czystości, kosmetykach oraz żywności.

Ile dopłacimy kupując produkty w plastikowych opakowaniach? Kaucja ma wynieść 10 groszy. Konsumenci będą mogli je odzyskać odnosząc opakowania do punktów skupu lub automatów specjalnie przygotowanych w tym celu.

Według zapowiedzi Ministerstwa Środowiska, kaucja za plastikowe butelki i opakowanie zostanie wprowadzona najwcześniej w 2020 roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Dieta wegańska niesie ze sobą szereg zalet. Jest korzystniejsza dla zdrowia, choćby dlatego, że obniża cholesterol, ciśnienie krwi oraz chroni przed nadciśnieniem tętniczym, a także…