Sprzedaż plastikowych jednorazówek zostanie zakazana do 2021 r.

W środę Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem dyrektywy dotyczącej zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Wstępne porozumienie w tej sprawie poparło 560 posłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Plastikowe śmieci gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach na całym świecie. Odpadki te są zjadane przez zwierzęta – żółwie, foki, wieloryby, ptaki, ryby czy skorupiaki. Wywołuje to ogromne cierpienie u tych zwierząt i w efekcie ich śmierć. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią według Komisji Europejskiej 70% wszystkich odpadów morskich.

Zakaz wejdzie w życie w 2021 roku i obejmie takie produkty jak: słomki, patyczki do uszu, talerzyki i inne naczynia, sztućce, rączki do balonów, tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Rozszerzono również stosowanie zasady “zanieczyszczający płaci”. Producenci będą ponosili finansową odpowiedzialność za wprowadzanie plastikowych odpadków do obiegu. Dotyczyć to będzie zarówno wielkich korporacji (np. Coca-Cola) jak i producentów sieci rybackich, które będą odpowiadać za utracone w morzach plastikowe sieci.

Ponadto ustalono, że w państwach członkowskich do 2029 roku plastikowe butelki mają być zbierane w ilości odpowiadającej co najmniej 90 % tych wprowadzonych na rynek. Nowe butelki będą musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 % z materiału z recyklingu przed 2025 r., a do 2030 r odsetek ma sięgnąć 30 %.

Posłowie uznali również, że producenci powinni obowiązkowo umieszczać na etykietach informacje o negatywnych skutkach wyrzucania niedopałków papierosów z filtrami, plastikowych kubków, nawilżanych chusteczek czy serwetek higienicznych gdzie indziej niż do kosza.

źródło: Parlament Europejski

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Nektary, koncentraty, płyny, takie określenia przypisane są płynom zmiękczającym tkaniny. Wanilia, konwalia, lilia…oprócz licznych zapachów, nasz wzrok przyciągają kolorowe opakowania. Dodawane do prania powodują, że…