Środki do sprzątania mieszkań – czy są bezpieczne dla zdrowia?

Mieszkanie sprząta każdy, z mniejszą lub większą intensywnością. Jednak czy wybierając środek czyszczący kierujemy się jego składem? Co może być dodawane do takich preparatów? Czy mogą wywoływać jakieś reakcje w naszych organizmach? Czy możemy je zastąpić?

Środki do sprzątania mieszkania

Chlor i podchloryn sodu – najczęściej występujący w produktach do czyszczenia. Chlor jako substancja chemiczna należy do toksyn  działających silnie wybielająco i bakteriobójczo. Może powodować alergie, zatrucia poprzez drogę wziewną.

Chlor jest niezwykle niebezpieczny dla dzieci. Drogą wziewną może powodować podrażnienie śluzówki nosa, ból gardła, nudności. Natomiast, gdyby dziecko połknęło preparat z chlorem mogłoby to doprowadzić do poparzeń, obrzęku płuc, krwistych wymiotów i ran jamy ustnej. Substancja ta podana do wewnątrz zachowuje się jak trucizna.

A więc chemia zawarta w preparatach czyszczących dostaje się do naszego organizmu najczęściej poprzez wdychanie, a także kontakt ze skórą.

Co oprócz chloru zawierają środki czyszczące?

Aldehyd glutarowy – może powodować podrażnienie skóry, oczu, błon śluzowych. Idealny do sterylizacji wysokiego stopnia narzędzi chirurgicznych. Jest to substancja trująca o właściwościach konserwujących.

*W składzie preparatu występuje pod nazwą: Glutaral

Metyloizotiazolinon – substancja konserwująca, niebezpieczna dla kobiet w ciąży (!) , o działaniu silnie alergizującym. Cosmetics Europe – The Personal Care Association (europejskie stowarzyszenie przemysłu kosmetycznego) zaleca, by producenci stopniowo wycofywali tę substancję z kosmetyków niespłukiwanych ze względu na dużą ilość reakcji alergicznych. Występuje ona najczęściej w płynach do mycia podłóg. Chemicznie jest to cytotoksyna, czyli substancja toksyczna dla komórek, zgłoszona jako kontaktowy środek uczulający przez Komitet Naukowy Komisji Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Konsumentów

*INCI: Methylisothiazolinone

Kwas chlorowodorowy – występuje w płynach do czyszczenia np. łazienek w stężeniu około 9g/100g. Silnie żrący. Podczas użytkowania na większości opakowań produktów z tą substancją napisane jest by używać rękawic ochronnych, gdyż substancja powoduje silne podrażnienia. Do innych skutków ubocznych należą bóle głowy oraz nudności.

Oprócz tego w prawie każdym popularnym środku czyszczącym znajdziemy :

SYNTETYCZNE SUBSTANCJE ZAPACHOWE np. aldehyd heksylocynamonowy (INCI :Hexyl Cinnamal) – imitujący zapach jaśminu, również alergizujący

SYNTETYCZNE BARWNIKI (które odpowiadają za niebieską, fioletową, różową itd.)

Zastanów się: ile razy chodziłeś/aś na boso po świeżo umytej detergentem podłodze? Problem środków czystości dotyczy niestety nie tylko naszego zdrowia, ale też środowiska naturalnego. Ilu ludzi stosuje popularne chemiczne produkty? Ile osób dziennie wylewa płyny, środki żrące do toalety i zlewu? Bez wątpienia dużo. Strumienie chemikaliów leją się bezustannie do ścieków i w konsekwencji do naszych rzek, ponieważ wszyscy chcemy mieć czyste domy. 

sprzątanie z dziećmi

Warto więc zastanowić się, czy używanie środków czystości, które nie wpływają dobrze ani na środowisko naturalne, ani na nasze zdrowie ma jakikolwiek sens. Narażamy się przecież na ich działanie nie zauważając nawet kiedy. Często sprzątamy dom ze swoimi dziećmi. Zapominamy o założeniu rękawiczek podczas porządków. W wielu domach na podłodze leży pies, kot lub raczkuje malutkie dziecko… Czy nie byłoby korzystniej dla naszego zdrowia zrezygnować z kontaktu z całą tą chemią?

Pytanie: Czy musimy korzystać z chemicznych środków czyszczących i czy mamy jakąś alternatywę?

Na szczęście wybór jest spory. Istnieje bowiem wiele produktów nie zawierających ostrych chemikaliów, bezpiecznych dla naszego zdrowia a szczególnie dla dzieci, alergików i osób z atopowym zapaleniem skóry. Środki te nie zaszkodzą nam i naszym bliskim jak i środowisku (ponieważ do kanalizacji nie wpływa mieszanka chemikaliów).

Dawniej nasze babcie również miały czyste mieszkania bez tego całego asortymentu! Wykorzystywały naturalne środki do czyszczenia – sodę, ocet. Teraz mamy sytuację ułatwioną, ze względu na to, że na rynku są już dostępne gotowe środki czystości, których formuła w dużej mierze bazuje na sprawdzonych, naturalnych składnikach. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza alternatywa.


*Seńczuk W., Toksykologia, Wydanie 4. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002

*Król M. K., Panasiuk P., Szponar E., Ostre zatrucia. Praktyka lekarza rodzinnego, Wydanie 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Mało znana i bardzo niedoceniana. Z reguły najwięcej wiedzą o niej osoby preferujące dietę w 100% roślinną (wegańską), które restrykcyjnie przestrzegają jej suplementacji. Dlaczego? Witamina…