Jaki filtr przeciwsłoneczny? – ciężki orzech do zgryzienia

Filtry w kosmetologii to szeroki temat budzący kontrowersje. Najczęściej dlatego, że jak zwykle zdania są podzielone. Filtry UV mają swoich przeciwników i zwolenników.

Konsumenci szukają ochrony przed skutkami promieniowania – oparzeniami, nowotworami skóry a poza tym oglądamy reklamy, które straszą nas szybkim starzeniem się skóry i skutkami niestosowania produktów z SPF. Obecność filtra w kremach do twarzy jest nawet bardziej pożądana, w końcu to dodatkowa ochrona. Uważa się, że bez właściwej ochrony nie należy wychodzić z domu.

Czy to wszystko prawda? Co jest bezpieczne? Jaki krem wybrać? Rodzaje filtrów

Poszukiwano roślinnych zamienników filtrów przeciwsłonecznych – olej z pestek malin, olej kokosowy, masło shea jednak często jest to niewystarczające i musimy szukać innego sposobu ochrony. Zwłaszcza, gdy wybieramy się w tropiki, gdzie ostre słońce w jeden dzień potrafi poparzyć skórę.

Filtry chemiczne – występują masowo w preparatach przeciwsłonecznych. Mimo udoskonaleń ciągle wykorzystywane są te same substancje chemiczne, których toksyczne działanie udowodniono naukowo.

Badanie przeprowadzone w 2017 roku przez Centrum Badań nad Toksycznymi Związkami w Środowisku na Uniwersytecie Masaryka w Czechach wskazuje, że metoksycynamonian oktylu (EHMC) występujący w kremach pod nazwą „octyl methoxycinnamate” może uszkadzać DNA komórki ludzkiej.

Filtry chemiczne są najczęściej chwalone za to, że nie bielą tak bardzo jak mineralne. Łatwo się wchłaniają i nie są tak odczuwalne na skórze. Jednak ich główną wadą jest to, że przenikają do krwiobiegu, gdzie mają wpływ na działanie hormonów. Taką substancją przenikającą do ustroju jest oksybenzon.

Warto wiedzieć, że rząd Palau podpisał ustawę, która ogranicza sprzedaż i stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej i produktów do pielęgnacji skóry zawierających oksybenzon i dziewięć innych substancji chemicznych. Zakaz wejdzie w życie w 2020r

Przykłady toksycznych filtrów chemicznych, które można znaleźć w składzie kosmetyków:

  • Ethylhexyl Methoxycinnamate
  • Oxybenzone
  • Octyl Methoxycinnamate
  • Butyl Methoxydibenzoylmethane
  • Benzophenone-3
  • Benzophenone-4
  • 4- Methylbenzylidene Camphor

Część filtrów chemicznych jest uznawana jako bezpieczna. Również kilka powyżej zostało zaakceptowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Weźmy pod lupę skład jednego z  filtrów dla dzieci od 6 miesiąca życia.

Skład według INCI:

Aqua (Water), Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Cetearyl Ethylhexanoate, Octocrylene, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate, Zinc Oxide, Titanium Dioxide (nano), Silica, Dimethicone, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Glycerin, Magnesium Sulfate, Hydrogenated, Rapeseed Oil, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Cera Microcristallina (Microcristalline Wax), Hydrogenated Castor Oil, Methylparaben, Ethylparaben, Parfum (Fragrance), Benzyl Salicylate, Butylphenyl, Methylpropional, Citronellol, Limonene, Linalool, Benzyl Benzoate, Geraniol, Benzyl Alcohol

Oprócz filtrów taki krem zawiera również szereg pobocznych substancji – potrzebnych lub nie.

Dlaczego lepiej stosować filtry mineralne przeciwsłoneczne do opalania?

Składają się zazwyczaj z dwóch substancji tlenku cynku oraz dwutlenku tytanu. Występujące razem zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Nie wnikają w głąb naskórka, nie pochłaniają promieni słonecznych a odbijają je oraz bardzo rzadko wywołują reakcje alergiczne. Mogą występować w preparatach razem z filtrami chemicznymi i tak najczęściej jest.  Aczkolwiek lepiej wybierać filtry mineralne występujące razem z dobrym składem substancji pobocznych, takie kremy i emulsje mogą nie tylko chronić ale i pielęgnować!

Warto również zastanowić się nad korzystaniem z filtrów wtedy kiedy to konieczne a nie przy każdej możliwej okazji. Skóra musi oddychać, dlatego korzystajmy z nich rozważnie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
W tym roku, po raz kolejny mieliśmy szansę odwiedzić EKOtyki - Targi Kosmetyków Naturalnych, które tym razem zdecydowały się połączyć siły z Najedzeni Fest i…