Zero waste – filozofia świata bez odpadów

Koncepcja zero waste (w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”) to sposób na życie, który prowadzi do bardziej świadomych i odpowiedzialnych decyzji zakupowych. Zachęca do zmniejszenia ilości generowanych odpadów, stanowiąc jednocześnie alternatywne podejście do kwestii ochrony środowiska.

Pierwsze teoretyczne zalążki ruchu zero waste pojawiły się pod koniec lat 90-tych w Stanach Zjednoczonych i związane były z działaniami społeczności skupionej wokół  witryny Zero Waste International Alliance. Promowała ona przede wszystkim alternatywy dla niekontrolowanej konsumpcji. Ponadto miała na celu podnoszenie świadomości z korzyści społecznych i ekonomicznych płynących z uznawania odpadów za bazę zasobów, na której można budować zarówno możliwości zatrudnienia, jak i potencjał biznesowy.

Aktualnie zero waste to po prostu styl życia mający na celu szeroko pojętą troskę o środowisko. Aby wdrożyć elementy zero waste w codzienną rutynę, stworzono kilka zasad, które systematyzują potencjalny chaos mogący na starcie zrazić nawet najbardziej entuzjastycznie nastawionego nowicjusza.

Zasad praktyki zero waste jest pięć i potocznie nazywa się je ‘erkami’.

Zasada 1. Refuse, czyli odmawiaj. Staraj się w możliwie najmniejszym stopniu korzystać (lub całkowicie zrezygnuj) z artykułów, które ewidentnie szkodzą środowisku (foliówki, reklamówki, jednorazowe plastikowe opakowania, sztućce, ulotki reklamowe etc.).

Zasada 2. Reduce, czyli ograniczaj. Posiadaj i otaczaj się tylko tym, co jest ci niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Zasada 3. Reuse (używaj ponownie).  Próbuj wykorzystywać ponownie wszystko to, co na pierwszy rzut oka wydaje się już odpadem. Np. zamiast kupować nową doniczkę, zasadź kwiaty w puszce po cieciorce lub starym garnku.

Zasada 4. Recycle (segreguj i przetwarzaj). Artykuły, które wydają się zbędne zawsze można przerobić na coś pożytecznego, np. ze starej kurtki jeansowej uszyć modną i efektowną nerkę. Ten etap praktyki zero waste wzmaga kreatywność i z pewnością poprawia samopoczucie, nikt bowiem, poza tobą, nie będzie miał takiej nietuzinkowej saszetki!

Zasada 5. Rot (kompostuj). Stosuj naturalną metodę zagospodarowania odpadów, a otrzymasz z nich np. naturalny nawóz bez chemicznych ingredientów.

Powyższe wytyczne mogą wydawać się skomplikowane, jednak po dłuższym czasie stosowanie ich wchodzi w krew – tak przynajmniej twierdzą zwolennicy. Dodają przy tym, że założenia tej – wydawać by się mogło radykalnej, a w istocie racjonalnej i niezwykle potrzebnej – koncepcji należy traktować holistycznie: zero waste to przede wszystkim pogłębianie świadomości, ciągła nauka, szukanie nowych rozwiązań i realne działania na rzecz zmian.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zero waste?

Odwiedź stronę Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste – www.zero-waste.pl, a jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach, wybierz się koniecznie na któreś z wydarzeń organizowanych przez PSZW w ramach Festiwalu Zero Waste, które odbędzie się 13 kwietnia. Oto, co piszą o festiwalu jego organizatorzy:

Jak być Zero Waste? Do czego prowadzi nadmierna produkcja? Czy CO2 zmienia klimat i jaki mamy na to wpływ? Dlaczego właściwie plastik jest zły? Jak nie marnować jedzenia i nosić się bardziej eko?

Zapraszamy na pierwszy w Krakowie festiwal o tym, jak żyć bez odpadów. Dzień pełen inspiracji – wykłady ekspertów, panele dyskusyjne, warsztaty. Targi, na których kupisz bezodpadowe niezbędniki.

Szczegółowy harmonogram festiwalu pojawi się niebawem. Partnerem wydarzenia jest Radio Kraków.

Zero waste – filozofia świata bez odpadów
4.8 (95%) 4 głosów

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o
POLECAMY:
Mieszkanie sprząta każdy, z mniejszą lub większą intensywnością. Jednak czy wybierając środek czyszczący kierujemy się jego składem? Co może być dodawane do takich preparatów? Czy…